9 Tot slot nog een extra bedankje Voor wat u al die tijd voor ons deed. We zullen er steeds voor waken, dat uw zorg niet voor niets aan ons is besteed. Weer een diepe buiging en een goedkeurend knipoogje van de zaalzuster. Ik voelde me bevrijd van repetities en overhoorsystemen. Achteraf begrijp ik nog niet, hoe ik het allemaal bij elkaar heb verzonnen, maar ik had schijnbaar toch wel een goede beurt gemaakt. De meisjes in het weeshuis die de zeven schooljaren volbracht hadden, werden in het weeshuis aan het werk gezet. Ze werkten dus allen intern. Dit werk werd dan beloond door de regenten tijdens de nieuwjaarsbijeen komst. De meisjes ontvingen naar gelang hun leeftijd een bedragfje) in geld. Het is mij niet bekend, hoe hoog deze bedragen waren, maar het mocht wel naar eigen goeddunken besteed worden. Het meeste geld werd besteed voor de aankoop van dunne, zwartzijden kousen, die alleen op zondag gedragen mochten worden als remplaqcant voor de zwarte, gebreide katoe nen kousen. Na afloop van de nieuwjaarsreceptie werden we getrakteerd op een portie heerlijke poffertjes in de zalen. Dit was van lieverlee een jaarlijkse traditie geworden. Deze poffertjes werden steevast geleverd door de firma Heystek, die een poffertjesbakkerij annex lunchroom had in de Oranjestraat op nummer 14. Eenmaal per jaar mochten wij de stad uit en tot 's avonds acht uur weg blijven. Dit was nooit een doordeweekse dag, maar alleen op zondag. Wij hadden het geluk, dat de oudste zuster van mijn moeder in Delfshaven woonde. Deze uitgaansdaagjes waren voor ons ongetwijfeld ook feestdagen. Eens per jaar, in de augustusvakantie, gingen we met de hele groep wees kinderen naar de Rotterdamse diergaarde aan de Kruisstraat, of naar de theetuin "De Melkkop" aan de Westzeedijk. In latere jaren werden dit langere en verdere tochten, zoals naar Bergen-Schoorl, Bilthoven of Alkmaar. Nog een feestdag viel in de maand april, dan werd ik een jaartje ouder. Dat werd gevierd met suiker in de thee. Ook mijn broertje profiteerde daarvan mee. W.F. FREDRIKS

Scyedam | 1976 | | pagina 9