11 NIEUWBOUW In 1930 kwamen er plannen op tafel om in verband met de automatise ring de telefoondienst in een afzonderlijk gebouw onder te brengen, want voor alle PTT-diensten was het gebouw aan de Gerrit Verboonstraat te klein geworden. Na overleg met het gemeentebestuur werd een terrein gevonden in het blok Rotterdamsedijk, Broersvest en Singel. De gemeente zou het terrein bouwrijp maken en kosteloos overdragen aan de PTT in ruil voor de grond en het PTT-gebouw aan de Gerrit Verboonstraat. Eind 1931 werd om bezuinigingsredenen besloten om de nieuwbouw nog wat uit te stellen en uit te zien naar een stuk grond, dat goedkoper was. In maart 1932 werd een geschikt terrein gevonden in de Tuinlaan. Het stuk grond was 2503 groot en liep door tot aan de haven. Het perceel werd voor de som van f. 62.000,— aangekocht van de bouwmaatschappij "Muiderpoort". De naast dit perceel gelegen parfumeriefabriek, groot 161 m^, werd aange kocht voor f. 14.500,—. Er werd een schetsplan opgesteld, doch dit werd door de gemeente afgekeurd, omdat men op dit stuk grond alleen hogere bebouwing toestond. Daarom werd er besloten een gebouw te doen plaat sen voor de Post- en Telegraafdienst met daarboven woningen en aan de kant van de haven een Telefoongebouw. Op 31 mei 1934 vond de aanbesteding plaats. Er kwamen 74 inschrijvingen binnen. De hoogste inschrijver was de firma G.J. Horstink te Soesterberg en de laagste de N.V. Ingenieursbureau v/h Gebr. Greij te Rosmalen. Het werk werd aan laatstgenoemde N.V. gegund. Het nieuwe bouwwerk kwam te rusten op 110 Franki-palen met een ge middelde lengte van circa 18 meter en een maximumbelasting per paal van 80 ton. Het was het eerste projekt in Schiedam, waarbij gebruik werd ge maakt van deze Franki-palen. De technische installatie van de automatische telefooncentrale werd aangebracht door de firma Ericsson uit Zweden. In augustus 1936 werd de telefooncentrale in dienst gesteld en op dezelfde dag door de PTT overgedragen aan de Gemeentelijke Telefoondienst te Rotterdam. Alle personeelsleden van de technische dienst werden overge plaatst. Het grootste gedeelte van de telefonistes werd ontslagen (zij waren op arbeidsovereenkomst) en enkelen werden overgeplaatst. C. PLUIJM Tot zover het geschiedkundig overzicht over de eerste jaren van de telefoondienst in Schiedam. In de wetenschap, bij lange na niet volledig te zijn geweest in het overbrengen van gegevens, heeft bij mij voorop gestaan, de ter beschikking staande gegevens dusdanig te rangschikken dat het niet een opsomming zou worden van jaartallen en aantallen, maar een leesbaar geheel

Scyedam | 1977 | | pagina 11