13 Delftsblauw tegeltableau (30 x 45 cm). Ook hier luidt het onderschrift: "Gesigt van het Stadhuys met het Markt-velt der Stadt Schiedam", (zie voor afbeelding van dit tegeltableau "Zuid-Holland", 1960, p.47) De afbeeldingen op de drie andere tentoongestelde borden zijn eveneens gebaseerd op reeds bestaande voorstellingen. Op een 19e eeuws, ovaalvormig Delftsblauw bord (48,5 x 60,5 cm.) wordt het huis van Mathenesse afgebeeld. Het onderschrift luidt: "Het Huys van Mathenesse anno 1550". Het huis van Mathenesse wordt erop afgebeeld, zoals het er uitzag vóór de brand in 1574. Deze voorstel ling is gecopieerd naar een uit 1600 daterend schilderij van een tot nu toe onbekend gebleven kunstenaar 1 Het huis van Mathenesse vormt ook het onderwerp van twee kleinere, gelijkvormige, Delftsblauwe borden (20,5 x 18 cm) uit begin 19e eeuw. Op een van deze borden staat het huis van Mathenesse afgebeeld met het onderschrift: "Huis van Mathenesse of Riviere Anno 1560". Nu is de voorstelling niet gebaseerd op bovengenoemd schilderij, maar op een fantasietekening uit eind 18e eeuw. In deze tijd tekenden o.a. K. van Alkemade en P. van der Schelling stads gezichten en kastelen op die ze op hun reizen door Nederland tegen kwamen. Ze tekenden "naar het leven", maar maakten ook reconstructies van gebouwen zoals ze er, volgens hen, vroeger uitgezien moesten hebben. Deze zgn. reconstructietekeningen werden, bij gebrek aan gefundeerde gegevens, meestal fantasietekeningen. Het andere bord laat een voorstelling van de ruïne van Mathenesse zien met het onderschrift: "Ruine van het Huis te Riviere of Mathenes bij Schiedam Anno 1839". Deze voorstelling gaat terug op een tekening in de Almanak van Schiedam uit 1839. De tekening diende toen als illu stratie bij het gedicht "De ruïne van het huis te Mathenes, bij Schiedam" van A.N. van Pellecom. Het door de "Vrienden"aangeboden Delftsblauwe bord vormt, mede door haar samenhang met bovengenoemde kunstwerken in het bezit van het Stedelijk Museum, een interessante en waardevolle aanwinst voor de historische collectie. DORIS WINTGENS 1) schilderij van Kasteel Mathenesse, coll. Sted. Mus. Schiedam. literatuur over dit schilderij zie: Hollandse Studiën, deel IV, p. 25 e.v. Jaarverslag Sted. Mus. Schiedam, 19611

Scyedam | 1977 | | pagina 13