19 Bij het aanvullen van ontbrekende delen leer meenden we dat er een duidelijk onderscheid tussen oud en nieuw leer gewaarborgd moet blijven, terwijl het goudleer als geheel zich weer als een eenheid aan de toe schouwer moet voordoen. Bij een reeds eerder uitgevoerde restauratie waren alle naairanden van de goudleervellen afgesneden en op een linnen ondergrond vlak tegen elkaar geplakt. Hierdoor miste het leer het karakteristiek effect van de naairan den, daf zo typerend is voor het goudleer. Voor het aanvullen van het ontbrekende goudleer en het opnieuw aan zetten van de naairanden is nieuw, plantaardig gelooid kalfsleer gebruikt. Het nieuwe leer is met een speciale leerverf van de BASF geverfd. Voor goudblauw leer is van een geheel nieuw verfsysteem gebruik gemaakt. We zijn hierbij uitgegaan van de laagsgewijze opbouw van het goudleer, namelijk: leer - zilver - en daarover een gele vernis. Het nieuwe leer werd eerst bestreken met een zilververf gemaakt van aluminium. Over deze zilverkleurige ondergrond werd een geelkleurige laklaag aangebracht. De goudleervellen, die te zwak waren om als drager te dienen zijn ge doubleerd, alsmede de zwakke plekken in het leer. Hiervoor werd een polyesterweefsel gebruikt. Gewoonlijk is goudleerbehang op een wand gespijkerd, soms heeft het zich tijdens het rekken en krimpen door de spijkers heengescheurd; als het te vast bevestigd is geweest, zal het veelal ook elders gescheurd zijn. Om te voorkomen dat dit na de restauratie opnieuw zal gebeuren, is op het goudleer een elastische stof genaaid. Als het goudleer wordt aange bracht, wordt de elastische stof vastgespijkerd in plaats van het leer. Nu heeft het leer de mogelijkheid te werken zonder dat het zichzelf stuk- trekt. Voordat goudleer weer wordt aangebracht, zijn de wanden betimmerd met spaanplaat, dat met loodfolie beplakt is, om zodoende verzekerd te zijn van een dampdichte achterwand. Op deze manier wordt verhinderd, dat zich een hoge relatieve vochtigheid zou kunnen voordoen tussen de muur en het leer. Periodieke controle op het gedrag en de toestand van het goudleer blijft nodig" Deze restauraties worden uitgevoerd door de Maatschappij ten behoeve van het Restaureren en Conserveren van Goudleer te 's-Gravenhage. H.A.B. van SOEST Samenvatting van een artikel, eerder verschenen in "Spiegel Historiael"

Scyedam | 1977 | | pagina 19