7 Telefonie te 's-Gravenhage, een duidelijke uiteenzetting van het streeknet en wees er op, dat het nu nog de juiste tijd was om met Rotterdam onder gunstige condities te contracteren. Weliswaar bracht deze vergadering de zaak een stap verder, doch tot een goed einde kwam het niet. De Kamer van Koophandel zette derhalve haar pogingen voort en hield verschillende besprekingen met belanghebbenden en in onderling over leg werd het plan ontworpen tot oprichting van een Coöperatieve Telefoon Vereniging tot het verkrijgen van locale telefonische gemeenschap tussen Schiedam en Rotterdam. STREEKNET Op 1 november 1925 werd toen opgericht de Coöperatieve Telefoon Ver eniging "Het streeknet van de Beneden-Maas U.A.". Alle aangeslotenen traden tot de vereniging toe. Omdat er een aantal "klein neringdoenden" waren, zoals bakkers, slagers, melkboeren enz. die hun klanten bijna uit sluitend te Schiedam hadden en met Rotterdam weinig of niets uitstaande hadden, stelde het bestuur van de vereniging een A, B en C klasse in. De kleine zakenlieden in klasse A betaalden f. 90,— per jaar en in de B klasse f. 132,— De groot gebruikers in klasse C betaalden f. 150,— tot f. 5.000,— per jaar. Bij dit laatste tarief was de afstand een belangrijke factor alsmede het per abonnee in gebruik zijnde aantal toestellen. Zo betaalde de N.V. Schieveem f. 2.500,—, Wilton f. 1.000,—, de Scheeps bouw Maatschappij "de Nieuwe Waterweg" f. 5.000,— de werf Smulders f. 1.000,—, Mees Zn. f. 600,— en de kaarsenfabriek "Apollo" f. 500,— per jaar. De vereniging bleef tegenover Rotterdam garant voor f. 132,— voor elk zakenabonnement. De vereniging was opgericht voor de duur van 5 jaar en werd zodoende op 31 oktober 1930 ontbonden. Op het moment van opheffing waren er 578 deelnemers aan de vereniging, verdeeld over 3 klassen, t.w. Klasse A 233, klasse B 294 en klasse C 5 1 deelnemers. Het aantal gesprekken per dag, gedurende het bestaan van de vereniging, was in die 5 jaar bijna verdubbeld. Was het aantal gesprekken in 1926 nog 5711, in 1927 bedroeg dit aantal 6278. Het daarop volgende jaar was het gemiddelde aantal gesprekken 7329. Steeds groter werd het aan tal gesprekken, want in 1929 werden er per dag 8275 gesprekken gevoerd. In 1930, bij de ontbinding van de Telefoon Vereniging, was dit aantal opgelopen tot 9446. Bij de indienststelling van het streeknet werd tevens de interlocale hand centrale opgeheven. De bedieningstafel werd gedemonteerd en overge bracht naar Groningen voor uitbreiding van de daar aanwezige locale handcentrale.

Scyedam | 1977 | | pagina 7