Rokersclub Maas" 17 Aan het eind van de twintiger jaren waren in vele café's rokersclubs ge vestigd. Dergelijke clubs werden vaak door de kastelein opgezet. Het leverde hem, evenals de kaart- en biljartclub of de reisvereniging, een aardige klantenbinding op. Ook verzekerde het hem van een regelmatige, vaste aanloop. De kosten die hij er voor maken moest, kwamen weer terug uit de verhoogde omzet. De leden van dergelijke rokersclubs - de naam zegt het al - hielden wed strijden in het pijproken. Er waren zelfs heuse wedstrijdreglementen. Zo mochten voor het roken alleen lange Goudse pijpen gebruikt worden. Ze werden gestopt met een zorgvuldig afgewogen hoeveelheid tabak van precies drie gram. De pijp mocht slechts éénmaal aangestoken worden en wie hem uit liet gaan, had verloren. Winnaar was hij, die zijn pijp het langste aanhield. Ook in Schiedam was een dergelijke rokersclub en wel de S.R.C., de Schiedamse Rokers Club, 'Maas'. Het clublokaal was gevestigd in café Maas aan het Hoofdplein, waar achtereenvolgens door de families Van Tol, Willebrand en Steiger de tapkraan werd gehanteerd. In dit café Maas werd een maal per week geoefend. De winnaar verdiende daar een glas pils mee een glas pils kostte in die dagen 17 cent, een glas donker 13 cent.) Op zondag was het wedstrijddag. Er werd gespeeld, i.e. gerookt in het eigen café of in het clublokaal van de tegenstander. Het beste gemiddelde besliste en bepaalde de winnende vereniging. Op de foto hiernaast ziet u de leden van S.R.C. 'Maas'pijprokend ver enigd achter de verenigingstabakspot, het clubbord en een bierreklame - ook toen al sponsoring in de sport De foto en de gegevens werden ons bezorgd door de heer K. Willebrand te Vlaardingen. Volgens zijn opgave zijn op de foto afgebeeld: achterste rij v.l.n.r.: Kraak, Hoogstad, K. Willebrand (junior), Beijer, A. Willebrand, Juin, J.M.L. Willebrand, Van der Steen en Steenbergen. Voorste rij v.l.n.r.: Van Hielen, Kerkhof, Oetker, N.N., en Biezen. Misschien zijn er lezers die de anonieme pijproker herjkennen. Opgaven omtrent de naam van N.N. graag aan de redaktie.

Scyedam | 1977 | | pagina 17