Zo was Schiedam 18 "Niet eerder gereproduceerd beelmateriaal"een betere visuele inventa risatie van onze oude binnenstad" en "we spreken de hoop uit, dat dit boek een waardevolle bijdrage mag leveren tot onze kennis van Schiedam". Enkele grepen uit de flaptekst van het fotoboekje "Zo was Schiedam" van Hans van der Sloot, uitgegeven door Interbook. Nogal pretentieuse teksten, die nauwelijks slaan op de inhoud van het boekje, maar eerder dienen om de commercie rond de nostalgie een schijn van aanzien te geven. Wat de auteur resp. de uitgever ook bewogen mag hebben, zeker niet de drang om een historisch verantwoorde en dus waardevolle bijdrage te leveren aan de nog altijd (te) kleine reeks publikaties over de stad Schie dam en haar geschiedenis. Commercie was het motief. In een stad als Schiedam, waar in korte tijd ingrijpend veel veranderd is, waar sloop, nieuwbouw en de daarbij beho rende schaalveranderingen de stad onherkenbaar dreigen te maken, is de hang naar afbeeldingen die nog eens laten zien, hoe het was, uiteraard groot. Het valt dan op de vingers van één hand na te tellen, dat alles wat daarop inspeelt, bijzonder goed in de markt ligt. Het boekje is er dan ook naar. Onzorgvuldigheid is de noemer waaronder het valt. Onzorgvuldigheid in de keuze van de foto's, onzorgvuldigheid in de begeleidende teksten en onzorgvuldigheid in de opzet - zo die laatste er al was! Zo bedoelt het boekje de binnenstad van onze stad te laten zien. Je vraagt je dan wel af, hoe groot die binnenstad was. Lagen de Officierentuin, het zwembad, Spieringhoek, het gemaal aan de Poldervaart of de Oudedijk in het centrum? Onzorgvuldig dus. Rond 1900 - zo wordt ook gesteld. Van de 98 foto's die het boekje telt, zijn er echter een dikke veertig dui delijk van na de oorlog, o.a. de foto op de omslag. Aan bronvermelding wordt niet gedaan, de namen van de fotografen worden door Van der Sloot tenminste niet genoemd. Wél vermelden zou zeker de namen van Roovers, Van Diggelen en Hans Visser opgeleverd hebben; deze laatste fotograaf begon pas in de jaren vijftig te fotograferen. Erger is echter het feit - want volkomen onjuist -, dat van de foto's ge zegd wordt, dat ze nog niet eerder gereproduceerd zijn. Van de oudste foto's, beelden van het Schiedam rond 1900, staan er meerdere, o.a. van de Broersvest, de Vellevest, de Koemarkt en de Warande, in het boek "Schiedam rond de eeuwwisseling", geschreven en samengesteld door Van der Sloot. Nota bene! Wie dan tevens nog de moeite neemt een aantal jaargangen van het blad van de Schiedamse Gemeenschap door te bladeren, vindt daar al snel ook de nodige foto's terug. Zo staan de ossen op de kaft van het boekje al in 1949 op de omslag van het S.G.-blad nr. 8, le jaargang. Meerdere

Scyedam | 1977 | | pagina 18