voorbeelden zijn al even gemakkelijk te vinden. De flaptekst is dus op zijn minst misleidend. Tenslotte de teksten in het boekje zelf. Deze zijn beknopt, maar tellen desondanks ergerlijk veel zetfouten, waardoor het soms zelfs cryptisch wordt, zoals in het voorwoord, waar letterlijk staat: "Schiedam bleef Schiedam; de brandende stad, geisoleerd in het van het land door de ring van molens die van de oude binnenstad omgaf'. De tekst biedt weinig informatie en van nieuwe gegevens is geen sprake. Onjuistheden zijn er wel. Zo wordt de pastorie op de Hoogstraat ten onrechte toegeschreven aan de Augustijnen - moet zijn de Dominicanen. Ook de topografische informatie is niet altijd juist. De foto op blz. 89 wordt aangeduid met de omschrijving: "De Broersvest ter hoogte onge veer van de ruïne". Dit is dan wel zéér ongeveer: de ruïne zou dan ter hoogte van de boekhandel van Van Leeuwen staan! Ook wat betreft de omschrijving van de foto op blz. 17 heb ik m'n twijfels. Van der Sloot heeft het daar over het Bagijnhof; bedoeld zal echter zijn de Sint Pietersteeg, naast de Oud-Katholieke kerk op de Dam. Het zal u duidelijk zijn, dat de uitgave van "Zo was Schiedam" een mis ser is en dat het boekje nauwelijks de kwalifikatie 'historische' bijdrage verdient, laat staan waardevol. Van der Sloot heeft met deze publikatie zijn reputatie op het spel gezet. Of geldt voor hem, wat hij schrijft op pag. 21"Zo ziet men maar hoe weinig een legende eigenlijk nodig heeft voor zijn ontstaan"? Dat het boekje toch wel gekocht zal worden is een verdienst, die alleen de fotografen toekomt. Dat is buiten kijf! Zij legden de beelden vast, die nu verdwenen zijn. Beelden van een stad met een zeer eigen, specifieke schoonheid: Schiedam CEES VAN DER GEER

Scyedam | 1977 | | pagina 19