4 Er werden giften van f. 1000,— en zelfs van f. 2000,— geschonken. Ook de zusters deden extra hun best met deurcollectes. Uiteindelijk werd het voor die dagen enorme bedrag van f. 16.000,— ingezameld. Omdat de hele groep huisjes gesloopt moest worden om ruim baan te maken voor het nieuwe weeshuis, werden er drie loodsen in de tuin geplaatst; één voor de zusters, één voor de meisjes en één voor de jongens. Alles bij elkaar waren er toen zesenveertig personen in het weeshuis. De bouw van het weeshuis werd uitgevoerd door P.W. van Dijk, die het werk had aangenomen voor de somma van f. 24.995,—. Op 1 augustus 1853 werd de eerste steen gelegd door de twee jongste wezen, met als inscriptie: "Herbouwd den le Augustus 1853. Als regenten waren de Heren Stephanus Joannes Engering - President, Anthonius Nolet Henricus Simon van Reijssen. Ondanks tegenslag bij de bouw kon het gebouw in december 1853 in ge bruik worden genomen, hoewel de definitieve oplevering pas plaats vond in juni 1854. Ter gelegenheid van de opening kwamen er nog al wat giften binnen en verscheidene katholieken, vooral wat men in die tijd de vetweiders noem de, schonken jaarlijks een koe of een varken. DE FEESTEN De ingebruikneming zal ongetwijfeld een groot feest geweest zijn en over die feesten in het weeshuis wilde ik het nu eens hebben. Zo'n feestdag was bijvoorbeeld het vertrek van drie weesjongens, die als Pauselijke Zouaaf naar Rome vertrokken om ten strijde te trekken voor de rechten van Christus Stedehouder. Op 15 augustus 1876 was er ook weer zo'n onvergetelijke dag. Het was de dag, dat de pater Dominicaan Jordanus Onderwater zijn eerste plechtige mis opdroeg in de Havenkerk. Deze priester was als weesjongen verzorgd en opgegroeid in het weeshuis. In 1923 was er ook weer zo'n feest. Pater H. Elshof (een echte bekende Schiedamse naam) had zijn opleiding als seminarist bij de priesters van het H. Hart in Bergen op Zoom voltooid en was tot priester gewijd. Ter gelegenheid hiervan deed hij zijn eerste plechtige H. Mis in de kerk van O.L.V. Visitatie.

Scyedam | 1977 | | pagina 4