5 Op 31 oktober 1923 vertrok hij als missionaris naar Noord- Brazilië, waar hij vele jaren werkzaam is geweest. Nog een andere weesjongen trad in een kloosterorde en wel in de Congregatie van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis. Ook waren er twaalf weesmeisjes die in de loop der tijd in verschillende zus tercongregaties hun roeping gezocht en gevonden hebben. Op 8 mei 1874 vierde het R.K. Weeshuis het honderdjarig bestaan. Het was met recht een groot feest. Eén der schoollo kalen D was als feestzaal ingericht en het was de bedoeling de negenenzeventig kinderen een onvergetelijke dag te bezorgen, 's Morgens om acht uur werd in de kerk van de H. Johannes de Doper een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij wezen, vele oudwezen, de zusters en de leden van het R.K. Parochiaal Armbestuur tot de tafel des Heeren naderden. Om 12 uur kwam het bestuur van het Armbestuur voor een receptie in de feestzaal bijeen, waarbij veel Schiedamse geeste lijken en andere stadsgenoten blijk gaven van hun belangstelling. Ook een deputatie van oud-wezen was aanwezig, terwijl de op dat moment verpleegde wezen in gevoelvolle taal en zang hun welkomsgroet, dankbetuiging en gelukwensen aanboden, 's Avonds om zeven uur was er een plechtige, feestelijke verga dering van het Armbestuur, waarvoor geestelijken, weldoeners en vertegenwoordigers van verschillende godsdienstige vereni gingen waren uitgenodigd. Als feestredenaar trad op Mr. A.K.J, v. d. Drift, lid van het armbestuur; hij herinnerde nog eens aan de toestand van 1774, aan de nederige behuizing en vergat ook niet de zusters Dominicanessen te noemen onder wier lei ding het de wezen nu zo goed ging. Na een dankwoord van P.J. van Leeuwen, pastoor commissaris van de bisschop, voer den de wezen een toneelstuk op, getiteld "Honderd Jaren", waarbij vooral de aandacht werd gevestigd op de verschillende wezenkostuums van deze afgelopen eeuw. Het stuk vloeide over van dankbaarheid aan God, aan de overleden en nog leven de bestuurders en, niet te vergeten, de weldoeners. De feesttafel was rijk en ruim voorzien. Van 1872 tot 1892 was er aan het weeshuis ook een katholieke lagere school verbonden, waarvoor achter het huis een school met acht lokalen gebouwd was. De school viel onder het bestuur van het Parochiaal Armbestuur.

Scyedam | 1977 | | pagina 5