9 De foto is gemaakt door fotograaf Dettmeijer, die in die jaren een fotosalon had boven het toenmalige Pandora Theater (later bioscoop 'Monopole') aan de Hoogstraat. Op zondag 11 mei was er om half elf een plechtige hoogmis in de Havenkerk. Het middenschip van deze kerk was op speciaal verzoek vrij gelaten voor de regenten, de zusters, de wezen en oud-wezen en de genodigden. Deze mis werd gecelebreerd door deken Schraag, pastoor Ligthart en pastoor Warnink. Na de mis klonk in de volle kerk het danklied "Te Deum Laudamus, U, O God loven wij, Te Domine confitemur, U, O Heer, belijden wij". Maar terug naar de achtste mei, naar het daverende slot, de feestavond in de R.K. Volksbond (nu 'Arcade') aan de Lange Haven, in een stampvolle zaal. Wij, de kleintjes, hadden een soort sterrenspel ingestudeerd. Er kwamen tenminste namen in voor als Venus, Mars, Saturnus en Fortuna. Ik weet nog wel, dat ik niets hoefde te zeggen, maar wel veel moest knikken. Wij zaten tegen de achterkant van het toneel geknield met een bordpapieren ster voor ons gezicht. Je kon onmogelijk de zaal inkijken, want dan zakten steeds die touwtjes van de ster van je oren af, vooral als je een beetje te wild knikte en dan zaten die zogenaamde ooggaten ook niet meer op de goede plek. Ik weet wel, dat ik het knap benauwd heb gehad. Maar er was na afloop van het stuk een uitbundig applaus. Wij hadden met elkaar al knielend een letter "W" op het toneel gevormd, dat hoorde nu eenmaal bij het stuk. Toen de gordijnen zo'n keer of vijf, zes open en dicht getrokken waren, werd ik op m'n schouder getikt. Achteraf bleek toen, dat ik helemaal alleen op het toneel zat! Voor de pauze was er ook nog een stuk, dat "Kee, de ontevre den wasvrouw" heette. In dat toneelstuk praatten de vrouwen niet met elkaar; dat ging allemaal zingend. Eén van de twee lingzusjes Thijssen was de ondankbare wasvrouw die op de vraag, waarom zij er vandoor wilde, zingend antwoordde: "Het gaat in de wereld zo slecht naar mijn zin en ik ben in het geheel niet tevree". Het was in ieder geval economisch gezien een verantwoord stuk. De tafel en de stoelen waren namelijk in bruikleen afgestaan door meubelhuis P.F. Smeets, gevestigd op Hoogstraat 33, waar nu Mikx Bedrijfskleding gevestigd is. Het overige meubilair

Scyedam | 1977 | | pagina 9