Lange Haven 101 15 "Pand met eenvoudige tuitgevel onder rollaag uit de eerste helft van de negentiende eeuw. In de verdiepingen negen- en vierruits schuiframen". Aldus luidt de tekst van de Monumentenlijst over het pand Lange Haven 101. Over een klein pand als dit bieden de archieven evenredig weinig gegevens. De grond en het bouwsel dat aan de huidige halsgevel vooraf ging, was reeds in de 18e eeuw in bezit van de familie Krul. In het jaar 1790 wordt het pandje uit het faillissement van deze Krul voor 1760 gulden contant verkocht. Of het toen gekocht is door schoenmaker Jurriaan Marrevée is niet bekend, maar wel staat vast, dat het huisje in 1829 uit zijn bezit overgaat in dat van Petrus Heinsbroek, eveneens schoenmaker, die daar gaat wonen en zijn vak uitoefenen tot 1873. Het schoenmakerijtje blijft overigens wel in funktie, want de volgende eigenaar is H. de Goederen, schoen- en laarzenmaker. Vervolgens is het pandje achtereenvolgens door verschillende families tot aan de restauratie bewoond geweest. Tussen 1915 en 1932 moet er een verbouwing zijn uitgevoerd aan de pui. De weliswaar aardige, maar toch eigenlijk niet bij het halsgeveltje behoren de winkelpui, zoals die te zien is op een foto van rond 1915, maakt dan plaats voor een foeilelijke opvolger, die pas verdwijnt bij de laatste res tauratie van 1976. Twee smalle vensters zijn er nu voor in de plaats gekomen. In verband met de gewijzigde funktie is de vloer van de eerste verdieping in zijn geheel vervangen en verzwaard, aangezien er van tijd tot tijd gere kend mag worden met een groot aantal aanwezige personen. Ook de kap is geheel vernieuwd, zodat van dit huisje weinig meer aan originele onder delen is overgebleven. F.L. GEERDES R.W. POELS

Scyedam | 1977 | | pagina 15