Lange Haven 99 17 "Hoekpand Walvisstraat uit de 18e eeuw, met een voorgevel uit het 2e deel van de 19e eeuw. Deur met eenvoudig bovenlicht, schuiframen en stoep met stoeppalen. Zo luidt de omschrijving in het register van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. Onderzoek levert als vroegste jaartal, waarin dit perceel wordt genoemd 1734. Het is dan eigendom van Corn. v.d. Beek. Van 1774 af blijft het vrij lang in eigendom van één familie. Allereerst Jacob v.d. Werve, waar na het door diens overlijden, omstreeks 1775 overgaat op zijn weduwe Neeltje van Duyn. Door haar overlijden in 1787 wordt Corn. v.d. Werve de volgende eigenaar. Dan volgt een grote stap in de geschiedenis, want de eerstvolgende ver melding van het perceel komen we pas tegen in 1835, wanneer blijkt dat W. v.d. Most, metselaar, het heeft overgenomen van zijn moeder. Dan volgt (gedeeltelijke? sloop en herbouw, en de mogelijkheid is aanwe zig, dat dit door hemzelf is uitgevoerd. Het nieuwgebouwde of verbouwde pand zal in 1836 zijn klaargekomen, want dan is er sprake van "expiratie van vrijdom" van belasting. Broer of zoon J. v.d. Most, meestermet selaar, verkrijgt in 1837 het pand in eigendom. En dan treedt wederom een lange pauze in de gegevens op. Het enige dat verder bekend is, zijn de namen van de bewoners vanaf 1893. Volgens een foto uit ongeveer 1932 was in dit pand een schoenma kerij gevestigd, want een gevelbord vermeldt: "ELEC. SCHOENMAKERIJEN GEBRS. SIMONS". Merkwaardig in dit verband is, dat juist het naastgelegen pand, Lange Haven 101, lange tijd eigendom is geweest van schoenmakers, terwijl bij pand nr. 99 nooit schoenmakers zijn genoemd in de archieven. Tot aan de restauratie van 1976/1977 heeft het pand als woning dienst gedaan, het laatst als behuizing voor gastarbeiders. Bij de restauratie is het grondig aangepakt, hoewel geen al te drastische vervangingen nodig zijn geweest. Het snijraam is naar de foto van 1932 weer bijgemaakt. In de loop der jaren waren alle stoeppalen verdwenen, maar nu prijken er weer vier stuks, van iets afwijkend model. F.L. GEERDES R.W. POELS

Scyedam | 1977 | | pagina 17