Restauratie 3 DE RESTAURATIE VAN DE PANDEN LANGE HAVEN 103, 101, 99 EN WALVISSTRAAT 2 TE SCHIEDAM De restauratie van een komplex van vier panden, gelegen in een belang wekkend historisch stadsgedeelte is niet mogelijk zonder een groot enthousiasme van opdrachtgevers. De sprong in het duister werd gedaan door een Schiedams bedrijf, Otter- Holding, aanvankelijk door het initiatief tot restauratie van het pand Lange Haven 103, later gevolgd door de panden 101 en 99 en, om de hoek, Walvisstraat 2. Met de sprong in het duister wordt bedoeld het besluit van de opdracht gevers om een modern, goed gesitueerd pand in Schiedams binnenstad te verlaten en te gaan werken in een oud, historisch huis, gelegen aan een gracht. Een historisch huis met zijn beperkingen en mogelijkheden, met hoge, grote ruimten en, vóór de restauratie, met ontmoedigend vervallen muren, kappen, vloeren en trappen. Dat inmiddels door dezelfde opdrachtgever een viertal panden is ge restaureerd, duidt erop dat historische panden, ook in deze tijd, nog functioneel kunnen zijn. Het is daarbij verheugend te constateren dat de waarde van een aantal aaneengesloten gerestaureerde panden meer is dan de optelsom van de vier afzonderlijk. Toen de restauratie van het pand Lange Haven 103 werd aangevangen, kon er zonder overdrijven worden gesproken van een verwaarloosde, vervallen toestand. Verwaarloosd door de opeenvolging van vele, niet passende functies; vervallen door lekkages, uitblijven van onderhoud en onverschilligheid van vroegere gebruikers. Historisch van belang waren, onder meer, de voorgevel, de kappen, de achtergevel, de gangen, de plafonds en, naar later zou blijken, de be timmering van het achtervertrek, dat thans in gebruik is als directie kantoor. De voorgevel laat, door de ongelijke traveemaat, duidelijk zien dat het huidige pand in de 18e eeuw is samengesteld uit twee andere panden, ongelijk van breedte. Voor de aanvang van de restauratie hadden de voorgevelkozijnen res tanten van zogenaamde Empire vensters, een 19e eeuwse venstervorm, die zeer veel voorkomt bij de panden van de Lange Haven. Toen aan de binnenzijde van deze voorgevelvensters luikkasten werden aangetroffen, die zonder twijfel informatie verschaffen over de 18e - eeuwse roederamen met kleinere ruitmaat, was het aloude probleem ge boren: de keuze tussen het handhaven van een bestaande, geschiedkun dig belangrijke situatie of het terugbrengen van een vroegere toestand.

Scyedam | 1977 | | pagina 3