5 Als pleidooi voor het behoud van Empire ramen kan worden aangevoerd het veelvuldig voorkomen ervan langs de Lange Haven. In het voordeel van de 18e eeuwse roederamen gold de overweging dat een betere stijl eenheid kon worden verkregen met de omringende gevel en de prachtige oude deurpartij, de gootlijst en de stoeppartij. Dat, na langdurig overleg, is besloten terug te keren naar de "kleine ruitjes", geeft een verrijking van de gevel; puristen menen dat iets van de eenheid van de grachtwand ver loren is gegaan. Vermeldenswaard is nog, dat de deur met omlijsting geheel authentiek is en zeer fraai van detaillering. Het raam boven de deur ontbrak en is tijdens de restauratie in stijl ontworpen en gesneden. De gevellantaarns zijn nieuw. De achtergevels behielden hun Empire kozijndetaillering. In het interieur werd veel aandacht besteed aan de marmeren gang met fraai, deels ontbrekend en weer bijgewerkt, plafond. Achter het behang van één der achtervertrekken op de begane grond werd een fraai eikehouten wandbetimmering aangetroffen, over de volle hoogte van het vertrek. Pilasters worden afgewisseld door brede panelen, tegen het plafond afgesloten door geprofileerd lijstwerk. De gevonden situatie maakte duidelijk, dat dit houtwerk vanaf den beginne met schilderwerk was afgewerkt. Dit schilderwerk is in de originele kleur weer aangebracht en vormt een fraai geheel met het gedecoreerde pleis terwerk en de imposante, maar nieuwe venetiaanse kroon. Van kelder tot kap is 103 gerestaureerd; het gehele pand kwam onder het restauratiemes. Na ingebruikneming is het in hoge mate functioneel gebleken. De beide naastliggende panden, Lange Haven 101 en 99 vormen met de stijlvolle rechter buurman een groot, maar niet vals contrast. Tegen het stijlvolle patriciërshuis zien we twee eenvoudige burgerwoon huizen, die de hoek met de Walvisstraat markeren. Een simpele klokge- vel en een lijstgevel met een zeer detonerende winkelpui rechts onder. De toestand voor restauratie was, zo mogelijk, nog slechter dan die van het pand 103. Het interieur was uitgevoerd en bracht weinig historische bezienswaar digheden. Inzake de vroegere toestand van de voorgevels langs de Lange Haven konden gegevens ontleend worden aan een oude foto, afkomstig uit het gemeentearchief. De bekroning van de klokgevel en de detaille ring van het raam boven de entreepartij van het pand 99 zijn naar deze foto geconstrueerd.

Scyedam | 1977 | | pagina 5