Het Weeshuis aan de Hoogstraat 13 DE KATHOLIEKE OPVOEDING IN HET WEESHUIS In de twintiger jaren, toen ik in het weeshuis verbleef, was het belijden van het katholieke geloof op een wel heel andere leest geschoeid, als dat vandaag de dag het geval is. Het was nog echt wat mén toen het "Rijke Roomse Leven" noemde. De volgzaamheid en trouw aan de geestelijke 'leiding hadden daar een belangrijk aandeel in. Het overgrote deel van de Schiedamse bevolking was katholiek, en het lag voor de hand, dat de katholieke jeugd zich daarbij aanpaste. Ook het R.K. weeshuis had zich ten doel gesteld om elke pupil die hun was was toevertrouwd, een behoorlijke katholieke opvoeding te geven. Die opvoeding kregen wij van de zusters Dominicanessen, die allen hun gelofte van armoe, zuiverheid en gehoorzaamheid hadden gedaan in het moeder klooster te Voorschoten. Wanneer ik nu aan deze opvoeding terugdenk, ben ik er van overtuigd, dat zij allen hun uiterste best hebben gedaan, om ons als behoorlijke mensen aan de maatschappij af te leveren. Dat dit geen peuleschilletje was met zoveel uiteenlopende karakters, zal ieder van U wellicht begrijpen. Vier jaar oud mochten wij naar de bewaarschool. Deze was en is heden ten dage nog aan de Westvest. De leiding berustte bij de zusters Dominicanessen van het klooster aan de Korte Haven. De hoofdzuster was zuster Amelia die werd bijgestaan door juffrouw de Gooijer en de alombekende juffrouw Mien van Noort. Zij heeft in latere jaren ook nog triomphen gevierd als speelster in de R.K. Toneelvereniging "Brederode". Toevallig was ook haar broertje Lambert een medeleerling op de bewaarschool. Begin september 1922 werd ik aangenomen als leerling le klas op de St. Thomasschool aan de Nieuwe Haven, naast het broederklooster. Wij hadden meester van Rooien als onderwijzer en hij heeft ons met veel takt en eindeloos geduld de eerste beginselen bijgebracht. Inmiddels had ik de leeftijd van 7 jaar bereikt en kwam in aanmerking om mijn eerste Heilige Communie te mogen doen. Nou dat was me wat hoor! We moes ten naar de "lering" bij pater Oonk O.P. Ons werd op het hart gedrukt, dat we bij deze ceremonie vooral nuchter moesten zijn. Dat betekende dus, niet eten of drinken, ook geen regendruppels in je mond opvangen, want dan was alles verkeken. Toen de grote dag daar was, voelden we ons wel opgewonden, want het was een groot feest. Er waren speciaal palmen gehuurd bij bloemenmaga zijn "Rosa". Deze man was weliswaar niet katholiek, maar hij verhuurde die palmen erg goedkoop en dat was toch ook wel wat waard. Samen met nog een weesjongen (Jantje Meeder) waren wij de feestelingen.

Scyedam | 1977 | | pagina 13