5 Op 1 juli 1815 werd de oude krijgsraad ontbonden en de leden voor de nieuwe voorgedragen. Wie vormden deze raad en wat waren haar compe tenties? De krijgsraad bestond uit negen leden, elke rang in de schutterij vertegenwoordigend: een luitenant-kolonel (kommandant), twee kapiteins, een eerste luitenant, een tweede luitenant, twee sergeanten, een korporaal en een schutter. Voorzitter was de oudste officier in rang. Als secretaris fungeerde de luitenant kwartiermeester. De raad voerde de administratie en behandelde alle overtredingen van de krijgstucht, zoals het veel voorko mende verzuim van exercitie. De voor de schutterij benodigde financiële middelen werden gevonden uit de heffing van contributie en uit het innen van boetes. Contributie werd betaald door hen die zich uitkochten en door hen die weigerden officier, onder-officier of korporaal te zijn. Een commissie van financiën, gevormd uit de leden van de krijgsraad, voerde het beheer over de financiën. Een aparte groep in de schutterij vormde het korps muzikanten onder lei ding van de kapelmeester. Van dit korps werd gebruik gemaakt voor het doen van afkondigingen en brandmeldingen. Het speelde een kleurrijke rol bij exercities en parades. In bovenstaande vorm heeft de schutterij bestaan tot 1827. Gebrek aan uniformiteit voor het gehele land en gebrek aan financiële middelen en manschappen, maakten een nieuwe organisatie noodzakelijk. 2. Periode 1827 - 1907 De wet op de schutterijen van 11 april 1827 bracht vele veranderingen met zich mee. Het duurde dan ook tot 1829 voordat de schutterij te Schiedam opnieuw haar taak opnam. Evenals bij de wet van 1815 was bepaald, kende Schiedam een dienstdoen de schutterij, waarvan de taak dezelfde bleef. Als gevolg van het feit dat nu slechts twee op de honderd inwoners tot schuttersdiensten verplicht waren, werd het aantal kompagnieën te Schiedam teruggebracht van drie op twee. Voor de dienst kwamen alle mannelijke inwoners tussen de 25 en 35 jaar in aanmerking. Globaal genomen waren de bepalingen omtrent uitsluiting en vrijstelling gelijk gebleven. Uitspraak over uitsluiting en vrij: stelling deed de commissie van onderzoek en beslissing. De commissie was samengesteld uit twee leden van de gemeenteraad en de kommandant van de schutterij. Zij werd geassisteerd door een geneeskundige. Eveneens tot haar competentie behoorde het bepalen van de grootte van de con tributie. Nieuw was de bepaling, dat men na vijf jaar aktieve dienst overging tot de reserve, waarin men tot geen enkele dienst verplicht was. De gezamenlijke dienstdoende schutterij en reserve waren onderverdeeld in zogenaamde bans.

Scyedam | 1977 | | pagina 5