10 Nog een advertentie uit de N.S.C. van 9 januari 1887 "Te Koop: Noordmolen met o.a. stalling voor 2 paarden en hooizolder, etc. Verder 2 beste werkpaarden; een molenwagen op veeren, etc. De paarden en de molenwagens met tuig en andere benodigdheden ver tegenwoordigden ook een bepaalde waarde in het molenbedrijf. Op de balans van brandersmolen "De Witte" van het jaar 1792 kan men dan ook een post vinden: Molenwagens en paarden f. 533,— en op de afrekening d.d. 12-6-1860 van de boekhouder van de molen "Meyboom": Paard, wagen en tuig f. 400,— De drukte van sleperswagens, spoelingkarren, molenwagens e.d. veroor zaakten in Schiedams smalle straten en stegen ook toen al verkeersonge lukken, zoals uit de toenmalige plaatselijke kranten te lezen valt. De N.S.C. van zaterdag 17 december 1853 vermeldt bijvoorbeeld: "Woensdag 14 Dec. 1853 heeft een paard voor een molenwagen gespannen binnen Schiedam "gehold"; één der molenaars is van de wagen gevallen en heeft aanzienlijke kneuzingen aan hoofd en borst bekomen; ook moet een kar met honden be spannen in aanraking met deze wagen gekomen zijn. De N.S.C. van maandag 26 februari 1855 bericht: "Op Donderdag 22 Febr. 1855, des middags ten twaalf ure, is aan de Achterschie te Schiedam, bij het voorbij rijden van een ander rijtuig, door de gladheid der straat, een molenwagen van de molen "de Gaper", toebehorend aan den Heer H. Braat, met 14 zak tarwe geladen, met man en paard in het water ge raakt; de man is spoedig gered, doch het paard is aan de over zijde der Schie, nabij de brug van het klein watertje, met zeer veel inspanning er dood uitgetrokken; de wagen en de tarwe heeft men later, natuurlijk beschadigd, opgevist. Tot zover de ongelukken waarvan er, naar ik meen na enig zoeken, nog wel meer in de kranten te vinden zullen zijn. De Firma W. Treurniet had in de jaren '40-'45 nog een paard in dienst: een vos. Dit zal waarschijnlijk wel het laatste "molenpaard geweest zijn in Schiedam. DICK BOUW

Scyedam | 1977 | | pagina 10