Het Weeshuis aan de Hoogstraat II DE FEESTEN VAN HET GENOOTSCHAP DER H. KINDSHEID Een feest, waar ik vandaag de dag nog met veel genoegen aan terugdenk, is wel het jaarfeest van de H. Kindsheid. Ik zal mijn best doen, u daar over een zo duidelijk mogelijke uiteenzetting te geven. Alle weeskinderen waren in mijn tijd natuurlijk lid van dat genootschap. De kontributie bedroeg drie cent per week. Het genootschap was dus beslist geen vereniging die jaarlijks met een touringcar de "Bedriegertjes" in Roozendaal ging bezoeken; niets daarvan, alles was er op gericht om eens per jaar een groot kindsheidsfeest te vieren. Het doel heiligde ook in dit geval de middelen, want de netto-opbrengst was bestemd voor de arme negertjes. In mijn gedachten waren in die tijd alle mensen, die geen blanke huids kleur hadden, negers. Alleen Indianen waren roodhuiden, maar die moch ten ook wel van onze geofferde missiecenten meeprofiteren. Die rood huiden waren in onze gedachten ook straatarm, zij waren niet in het bezit van een telefoon en moesten in die tijd hun oor te luisteren leggen op de treinrails om op die manier de vijand te horen aankomen. Dat had ik ten minste wel eens gehoord. Het genootschap werd vertegenwoordigd door zelatrices. Dat waren meestal oudere, ongehuwde dames die in hun vrije tijd aktief waren om de missiepot zo gevuld mogelijk aan een missionaris, die na vele jaren arbeid in de tropen zijn vakantie in het vaderland doorbracht, te overhan digen en weer tevreden naar de binnenlanden te zenden. Verscheidene malen per jaar verscheen het missieblaadje, waarin werd vermeld, wat er met onze geofferde centjes toch maar weer bereikt was. Er stonden ook verschillende foto's in van inlandse families, allen in een smetteloos wit kostuum en met verbaasde ogen, met daarbij de vermelding, dat deze gezinnen door onze vrijgevigheid lid waren geworden van de kerk. In veel katholieke gezinnen had het alom bekende missiebusje een ere plaats. Ook postzegels en zilverpapier werden ijverig op de scholen ge spaard. De broederschool aan de Nieuwe Haven had zelfs een ruimte die het "missiehok" genoemd werd. Theekisten vol postzegels en zilverpapier werden daar verzameld voor het goede doel. Eens per jaar was er in elke kerk de missiezondag. Weken daarvoor werd dit al bekend gemaakt in de parochiebladen. Op de bewuste zondag betrad een missionaris de kansel en hield de bedelpredikatie. De kollekte werd speciaal met open schaal gehouden. Dit was een stille aanmoediging, want in het kollektezakje kon je nog wel eens met een centje volstaan, of er een knoop in laten glijden, maar zo'n open-schaal-kollekte openbaarde je vrijgevigheid.

Scyedam | 1977 | | pagina 11