Lange Haven 103 (2) 18 Aan het interessante artikel van de heer R. W. Poels over het pand Lange Haven 103 (Scyedam, 3de jaargang no. 4, juli/aug. 1977) moge ik enige gegevens toevoegen. Op pagina 11 lezen wij, dat "huis en erf in 1939 eigendom van het Wees huis der Hervormden werden" en dat "het vanaf dat ogenblik diverse funkties had". Inderdaad werd het eerst Jeugdhuis van de Nederlandse Protestantenbond, maar reeds in 1940 kreeg het een andere bestemming. Kort na de inval van de Duitsers immers werd het Stedelijk Gymnasium aan de Lange Nieuwstraat 183 gevorderd. Met ingang van de nieuwe cursus (1940 -1941) huurde de gemeente het gebouw Lange Haven 103. In de notulen van de regenten vergadering van het Weeshuis (september 1940) wordt melding gemaakt van een brief van Burgemeester en Wet houders, dd. 4-9-1940, inhoudende, "dat zij accoord gaan met de prijs die voor huur van Lange Haven 103 ten behoeve van de vestiging van het Stedelijk Gymnasium wordt gevraagd". Opgemerkt wordt, dat "de ver rekening met de Afdeling Schiedam van de N.P.B. moet plaats vinden". Het zou leuk zijn, als een der toenmalige Gymnasiasten in dit blad iets vertelde van zijn of haar bevindingen van de gang van zaken in de geïm proviseerde huisvesting. Misschien zijn er onder onze leden oudleerlingen van het Gymnasium die in de oorlogsjaren op de Lange Haven les kregen. Zij kunnen stellig zeggen, wanneer de school "remigreerde" naar de Lange Nieuwstraat. Ik heb de datum niet gevonden. Was het bij het begin van de cursus 1945 -1946 Voordat het pand in handen kwam van Otter Holding B. V. 1972), had het weeshuis het vervallen gebouw verkocht aan een Rotterdamse exploi tatie maatschappij. De direktie begreep, dat het pand aanmerkelijk in waarde zou stijgen, indien de grote tuin als parkeerplaats kon worden benut. De pogingen om het huisje Walvisstraat 8, dat door de Heer C. van der Geer Pzn gebruikt werd voor stalling van zijn auto, te kopen en te slopen, werden met succes bekroond. Toen konden auto's de tuin berei ken, wat voordien onmogelijk was. Wellicht zou de Heer A. Wittkampf tuinarchitekt, die in zijn jeugd in het patriciërshuis woonde een en ander over zijn ervaringen als bewoner kunnen meedelen. Ook dit zou een aanvulling zijn voor de geschiedenis van het kortelings prachtig gerestaureerde bouwwerk. P.J.T. ENDENBURG

Scyedam | 1977 | | pagina 18