Beschermd Stadsgezicht 3 Uit de plaatselijke dagbladen heeft u kunnen vernemen, dat de gemeente Schiedam een procedure in gang heeft gezet, die er toe kan leiden, dat een deel van onze stad -globaalaangeduid als "hetgebied binnen de vesten" - tot beschermd stadsgezicht wordt verklaard. Een verheugend en lofwaardig initiatief Het illustreert, dat ook bij het bestuur van de stad Schiedam de waarde van de historische binnenstad onderkend is en dat maatregelen die enige bescherming kunnen) garanderen, op den duur genomen gaan worden. De gemeente neemt hiermee een zware taak op zich en haar aandeel in uitwerking en uitvoering van het plan zal niet gering zijn. Veel zal tevens afhangen van het geld, dat voor dit projekt beschikbaar gemaakt kan worden. Samen met de noodzakelijke goedkeuring door diverse instanties (o.a. de Monumentenraad, de Rijksplanologische Dienst en de ministeries van CRM en VRO), zijn dit voorwaarden die realisering niet van de ene dag op de andere mogelijk maken. Wat echter telt, is de getoonde menta liteit, de wil om de binnenstad te bewaren voor een reddeloze verpaupering. Verheugend is ook, dat de Historische Vereniging Schiedam als een van de direkt betrokkenen genoemd is en voor het overleg bij de totstand koming van het uiteindelijke plan is uitgenodigd. Het betekent erkenning voor een in feite nog jonge vereniging en het zal met name aan de leden van de Werkgroep Inventarisatie zeker veel vol doening geven. Hun werk, begonnen zonder direkt uitzicht op sukses - d. i. verwezenlijking van de voorstellen - krijgt nu plotseling meer reliëf. Tevens betekent het een verzwaring van hun taak, daar deze nu verricht gaat worden in het perspectief van samenwerking met de Dienst Gemeen tewerken en mèt uitzicht op een konkreet plan. Het zou de uitbreiding van de werkgroep wel eens wenselijk kunnen maken. De vereniging hoopt, mits middelen en mensen dit toelaten, veel aan dacht aan het plan Beschermd Stadsgezicht te gaan geven; voorlichting is in dit soort zaken, zo is gebleken, van essentiëel belang. Niet ieder name lijk is met dergelijke plannen - d.w.z. met de konsekwenties ervan - altijd even ingenomen. Vandaar dat we u nu al graag attenderen op het boekje "Het bouwkundig erfgoed en de monumentenzorg" van G.H. Bailly. Het boekje is onder beheer van de raad van Europa uitgegeven door Uitgeverij Kluwer te Deventer en kost f. 19,50 CEES VAN DER GEER

Scyedam | 1977 | | pagina 3