Jan van Diggelen 5 De paardetram op de Broersvest, bespannen met twee paarden, de vee markt in de Lange Kerkstraat, de vissersschepen in de Lange Haven bij de Vismarkt, de Grote Markt in de tijd, dat daar nog paarden verhandeld werden. Wie kent deze beelden eigenlijk niet Iedere Schiedammer herinnert ze zich onmiddellijk en ziet ze voor zich. Maar wie kent de man die deze foto's maakte, de man die met zijn camera een stad voor het nageslacht vastlegde. Wie kent Jan van Diggelen? De tweede tentoonstelling die de Historische Vereniging in samenwerking met het Gemeente Archief en het Stedelijk Museum organiseert, probeert daar een antwoord op te geven. Waarom juist Jan van Diggelen Vanwege het belang, dat aan zijn bijdrage tot een historische beeldvorming van onze stad gegeven mag worden. Van de enkele fotografen die tot aan de eeuwwisseling in Schiedam woon den en werkten, is hij een van de weinigen, zo niet de enige, die de stad welhaast systematisch op de gevoelige plaat vastlegde. Dat wij ons nu een goed beeld kunnen vormen van een stad, die inmiddels sterk is veranderd, is aan hem te danken. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum is dan ook te beschouwen als een eresaluut aan deze fotopionier. Tevens probeert deze expositie een zo kompleet mogelijk overzicht te bieden van zijn werk als fotograaf en uit gever van prentbriefkaarten. Zo zullen voor het eerst alle originele, d.w.z. door Van Diggelen zelf afge drukte foto's tentoongesteld worden; daarbij zijn exemplaren, die inmid dels meer dan honderd jaar oud zijn. Behalve deze originelen zullen ook de afdrukken van de glasplaten uit Van Diggelens nalatenschap, zoals die in opdracht van het archief door de fotograaf J.F.H. Roovers gemaakt zijn, geëxposeerd worden. Ook aan de tijdgenoten-collega's van Van Diggelen zal aandacht besteed worden met een beknopte keuze uit het werk van o.a. K. Kamman, de Louw en Blonk. Van Diggelens aktiviteiten als uitgever van prentbriefkaarten komen ook aan bod. Op de tentoonstelling zal namelijk een zo goed als kompleet overzicht geboden worden van alle ansichten die hij uitgegeven heeft. Dit overzicht kon samengesteld worden uit de kollekties van de leden van de werkgroep prentbriefkaarten. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling verschijnt in januari in de reeks "Schiedamse Miniaturen" een boekje onder de titel "Jan van Diggelen - Een Schiedams fotograaf'. Deze publikatie komt tot stand in samenwer king met het archief en wordt geïllustreerd met het komplete overzicht van alle prentbriefkaarten en een keuze uit de foto's. C. VAN DER GEER

Scyedam | 1977 | | pagina 5