11 Martinus de Swaen, Verschueren zeer heeft geprezen, is Codde niet van plan hem naar elders te zenden zolang Verschueren zich nog niet geheel en al aan de Missie in Holland heeft aangeboden 1). Moeten we hier uit opmaken dat Amandus Verschueren nog als gast of als vluchteling in de Noordelijke Nederlanden verbleef? Tijdens het verblijf van aartsbisschop Codde te Rome 1700 - 1703) is Amandus dus een der ondertekenaars van een schrijven van meer dan 300 geestelijken, die Codde in bescherming nemen tegen de aanklacht van de voornamelijk ordensgeestelijken in Holland 2). Verschueren blijft de kerk van Utrecht trouw, ook nadat Codde in 1704 door Rome is afgezet, want in 1706 wordt hij door De Cock tot de "weérspannige" priesters gerekend 3). In 1711 heeft Amandus Verschueren Texel verlaten. Zijn laatste ambts handeling op Texel is een uitvaart geweest op 5 november 1711 4). Op 7 november 1711 schrijft Alardus van Haeften, pastoor te Leeuwar den, aan de generaal-vikaris van het kapittel van Utrecht, Hugo Franciscus van Heussen, dat Ambrosius Scheuning naar Texel is vertrok ken om daar het pastoraat over te nemen. Verschueren zal dan wel in november zijn vertrokken 5). De oorzaak van het vertrek van Verschueren van Texel is tweeledig ge weest, gezondheidsredenen en moeilijkheden met de parochie. Ondanks de vermaningen van Codde is Verschueren kennelijk niet voorzichtig genoeg geweest. Hij zal zich eerst naar zijn geboortedorp Geel begeven hebben om bij zijn moeder wat op verhaal te komen. In ieder geval is hij daar om die redenen in december 1711 6). TE SCHIEDAM Amandus Verschueren is echter naar de Noordelijke Nederlanden terug gekeerd. Heeft men toch weer moeilijkheden gevreesd? In ieder geval moet zijn broer Franciscus Verschueren te Leuven de generaal-vikaris 1) A.O.B.C., inv.nr. 673, Codde op 2-8-1697aan J.B. van Waesbergen, O.P. 2) "Naemlijst van de driehonderd pastoren en priesters, die in 1 701 vrij en onbedwongen d'onnozelheid en zuiverheid in leer en zeden van Petrus Codde betuigden" in "Driedubbele Naemlijst der Pastooren, Priesteren en ZendelingenAmsterdam 1737. "Declaratio Sacerdotum plus quam trecentorum de clero Ecclesiae Batavorum Romano Catholicae, anno 1701, opposita Libello supplici quem paucos eiusdem Ecclesiae sacerdotes eiodem anno ad Urbem clam missive asseverabatur" in Recueil de divers Temoignages, Utrecht 1763. 3) B.B.H., t.XXXV, p. 200 4) Rijksarchief in Noord-Holland, inv.nr. 581a, Doop-trouw en begraafboeken op Texel 5) A.O.B.C., inv.nr. 759, Van Haeften op 7-11-1711 aan Van Heussen. Generaal-vikaris is een lid van het kapittel dat een bisdom bestuurt wanneer er geen bisschop is. 6) A.O.B.C., inv.nr. 788, Franciscus Verschueren (broer van Amandus) op 6-12-1 711 aan Van Erckel

Scyedam | 1978 | | pagina 11