In het algemene leven der kerk heeft Verschueren geen rol gespeeld. Hoe wel er juist in de jaren 1722 en 1723 door de voortvarendheid van de naar Nederland uitgeweken Benedictijn Dom Thierry de Viaixnes juist in Zuid- Holland vele bijeenkomsten van geestelijken werden gehouden ontbreekt pastoor Verschueren op al deze vergaderingen. Toch was hij zeker niet gezien, want juist De Viaixnes vertelt dat hij samen met pastoor Johannes van Beek en diens kapelaan Petrus Pellenrok na een vergadering te Schoon hoven op de terugreis naar Schiedam is gegaan om bij pastoor Verschueren te dineren. Dit bezoek vond op 7 september 1723 plaats. De Viaixnes ver telt in zijn brief dat Amandus Verschueren sprekend lijkt op zijn broer Franciscus, de president te Leuven. De parochianen zijn zeer tevreden met hun pastoor en deze is goed gehuisvest en zeer bemind in Schiedam. De Viaixnes weet ook nog te vertellen dat pastoor Verschueren geëxcom municeerd is omdat hij weigerde voor de nuntius te verschijnen. Hij ver richt zijn pastorale bediening goed en met zeer veel ijver en devotie 1). Men heeft tijdens die maaltijd weinig kunnen bevroeden, dat de genoemd- de broer Franciscus Verschueren twee dagen later, op 9 september 1723, te Leuven plotseling zou overlijden. Is dit misschien de aanleiding geweest voor pastoor Amandus Verschueren om naar de Zuidelijke Nederlanden te reizen en ook een bezoek te brengen aan Bergen in Henegouwen, waar een belangrijk deel van de relieken van de H. Liduïna van Schiedam be waard werden DE REIS NAAR BERGEN IN HENEGOUWEN De H. Liduïna van Schiedam werd na haar dood op 14 april 1433 begra ven buiten de Grote - of St. Janskerk te Schiedam. Door latere uitbrei dingen van de kerk kwam haar graf in de kerk te liggen. Nadat de kerk in reformatorische handen was overgegaan is het gebeente van de H. Liduïna, of althans waarvan men aannam dat het haar gebeente was, in het jaar 1615 opgegraven en naar de Zuidelijke Nederlanden vervoer 2). Veel bemoeiingen hebben de aartshertogen Albertus en Isabella gehad om de relikwieën uit het calvinistische Noorden naar het Katholieke Zui den te krijgen. Albertus en Isabella verdeelden het gebeente over verschil lende kerken. 1) Archief Port-Royal (afgekort P.R.) in het Rijksarchief te Utrecht, Thierry de Viaixnes op 25-7-1723 aan Ruth d'Ans. 2) A. van der Poest Clement, het graf van St. Liduïna, "die maghet van Scyedam Schiedamse Miniaturen, Schiedam 1955, geeft een uitvoerige beschrijving over de opgravingen in 1615.

Scyedam | 1978 | | pagina 14