De kanonikessen van St. Waltrudis (Waudru) te Bergen in Henegouwen ontvingen een gedeelte, maar het voornaamste deel werd voorbehouden aan de kapel van het aartshertogelijk paleis te Brussel, waarvan het later overging deels naar de kerk van de H. Gudula, deels naar de Karmel van deze stad 1). Helaas zijn de archieven van het Kapittel van de H. Wal trudis te Bergen in Henegouwen in 1940 door het oorlogsgeweld geheel vernietigd. De relikwieën van de H. Liduïna die daar verbleven, zijn geduren de de Franse Revolutie verdwenen. Het Koninklijk Kapittel van de dames kanonikessen hield in die tijd eveneens op te bestaan 2). In september 1723 is pastoor Amandus Verschueren in gezelschap van Jacobus Timmer van de parochie van de H.H. Laurentius en Maria Magdalena te Rotterdam op reis gegaan naar Bergen (Mons) in Henegou wen om een deel van de relikwieën van de H. Liduïna van Schiedam te halen 3). Het is niet onwaarschijnlijk dat het overlijden van Franciscus Verschueren te Leuven op 9 september de onmiddellijke aanleiding tot de reis is geweest. Het is bekend, dat beide pastoors een bijzondere voor liefde hadden in het bijeenbrengen van relieken van vaderlandse heiligen 4). Wellicht is het feit dat in de geboorteplaats van Verschueren, Geel in de Kempen, de verering van de H. Dimpna groot was, in dit op zicht ook nog van invloed geweest 5). In ieder geval zijn Verschueren en Timmer in september 1723 naar Ber gen gereisd om onderhandelingen te voeren over het verkrijgen van een partikel van de relikwieën van de H. Liduïna. Het gezelschap moet vóór 18 september in Bergen zijn aangekomen, want op die datum geven de kanonikessen een eerste verklaring 6). Ij Hubert Meuffels, De Heilige Liduïna van Schiedam, 's-Hertogenbosch 1928, p. 41-42 2) Vriendelijke mededeling van de heer G. Wymans van het Staats-Archief te Bergen. 3) Archief H. Johannes de Doper; Een handschrift uit de 2de helft van de 18de eeuw geeft enige mededelingen over de eerste tien pastoors der parochie van de H. Johannes de Doper (Huys te Poort), o.a. "tot opvolger (van Johannes Tibbelj Amandus Verschuur een Brabander of Waal van geboorte, heel eenvoudig en godvrugtig, de welken ook groote devootsie met de eerwaerden heer Timmers pastoor van den oppert uyt rotterdam, van bergen in henegouw is gaan halen van de ge- lukzalijge en wijt beroemde en doorlugte en verduldige Maagt Lijdewijna in het jaar 1723 of 24 haar relijkwijen of gebeente, Maagt en patrones van Schiedam gebooren 1380 en gestorven te Schiedam 1433 en om de verandering door twee eedele mevrouwe naar bergen en henegouw ver voert, de relijkwijen met groote staatzij en godvrugtighijt door de vernoemde heeren en verscheij- de andere ingehaalt 4 H.J. W. Verhey, Soli Deo Gloria, Geschiedenis van de Oud-Katholieke parochie van de Heilige Laurentius en Maria Magdalena te Rotterdam sedert de Hervorming tot 14-5-1940, De Bilt, 1950, p. 63 5) De verering van de H. Dimphna te Geel heeft de eeuwenoude goede verzorging van geesteszieken ten gevolge gehad. 6) Archief H. Johannes de Doper, map "archiefstukken 18de eeuw", verklaring van de kanoni kessen op 18 september 1723.

Scyedam | 1978 | | pagina 15