Zij bevestigen dat een stukje van het gebeente van de H. Liduïna is afge nomen. Dit gebeente werd bewaard in de schatkamer van de kanonikessen. De handeling vond plaats in tegenwoordigheid van de zeereerwaarde pre laat Andreas, abt van het Benedictijner klooster Saint-Denis-en-Broque- roie. De aanwezigheid van deze abt is te verklaren uit het feit, dat er nau we banden bestonden tussen zijn klooster en het kapittel van Bergen. Dit klooster is eveneens tijdens de Franse Revolutie ten onder gegaan 1). De kanonikessen deelden in bovengenoemde verklaring verder nog mee, dat dit afnemen van een stukje van de relikwieënschat gebeurde op verzoek van de pastoor en anderen van de Rooms-Katholieke kerk te Schiedam in Holland, aan welke kerk zij dit ten geschenke hebben gegeven. Het stukje been werd in een doosje gedaan en werd evenals de verklaring voorzien van het geheime zegel van de dames kanonikessen van het koninklijk kapittel van de H. Waltrudis te Bergen. De pastoors zijn echter naar huis gegaan zonder relikwieën, want eind september schijnt Amandus Verschueren na een afwezigheid van een kleine week, twee weken weer gedoopt te hebben. Uit een verklaring van 28 september 1723 blijkt, dat het overbrengen en wegschenken van relikwieën niet zo maar geschiedde. Op 28 september 1723 verschijnt te Brussel voor de protonotarius apostolicus C.A. de Brion in het bijzijn van de getuigen Georgius Verschueren en Henricus Nakates, beiden vice-pastoor van de St. Catharinakerk te Brussel, Nicolaas Maillart 2). Deze Maillart was als priester verbonden aan de St. Catharinakerk en genoot een prebende 3), voorts was hij kanunnik van de doorluchtige kollegiale kapittel)-kerk van de H. Waltrudis te Bergen 4). 1) Mededeling van de heer G. Wymans te Bergen. 2) Henricus Nakates was onderpastoor van de St. Catharinakerk te Brussel en vlucht in 1729 naar het Noorden. Hij overlijdt op 23 maart 1748 te Haarlem. Nicolaas Maillart werd geboren te Beaufort in het bisdom Kamerijk. Hij werd, evenals zijn vriend Georgius Verschueren, in 1689 tot priester gewijd. Na een kleine twintig jaar als gou verneur bij voorname families gewerkt te hebben wordt hij verbonden aan de St. Catharinakerk te Brussel in het jaar 1716. Reeds eerder was hij kanunnik van de St. Waltrudis kerk te Bergen geworden. In verband met zijn weigering om de Bul Unigenitus te tekenen komt hij via een avontuurlijke tocht langs Bergen, Lille en andere plaatsen in 1732 in onze streken. Hij vestigt zich bij pastoor Gerardus Willibrordus Kenens, pastoor van de parochie van de H. Maria minor aan de Hoge Nieuw straat te Dordrecht (opgeheven in 1 792). Hij overlijdt daar op 4 oktober 1734. 3) Een prebende is een geestelijke bediening of titel waaraan inkomsten zijn verbonden. 4) Georgius Verschueren werd op 12-9-1662 te Geel geboren uit het huwelijk van Laurentius Verschueren en Barbara Ooms; Laurentius was een broer van Joannis Verschueren, de vader van Amandus en Franciscus. In 1680 begint hij zijn studies te Leuven en in 1689 wordt hij tot pries ter gewijd. In 1693 wordt hij onderpastoor te St. Jans Molenbeek bij Brussel en in diezelfde jaren onderpastoor van de St. Catharinakerk te Brussel In 1 729 vlucht hij naar de Noordelijke Neder landen en vestigt zich te Gorinchem, waar zijn achterneef Petrus Rosa pastoor is van de parochie "In Abraham's Schoot". Hij overlijdt aldaar op 15 augustus 1746.

Scyedam | 1978 | | pagina 17