23 Onmiddellijk na het overlijden van pastoor Verschueren werd er een poging gedaan om in de opvolging te voorzien. Aartsbisschop Steenoven schrijft aan Antonius Meijers, pastoor van de H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam (,,De Ooyevaar" in de Barndesteeg) dat hij hem gaarne zou overplaatsen naar Schiedam en vraagt zijn instemming. Steenoven merkt op dat hij schrijft op advies van drie geestelijken te Delft. Als opvolger te Amsterdam zal men Godefridus Valkenburg geven, die Amsterdammer van geboorte is. Diens kapelaan, Petrus Rosa, kan hem als pastoor te Gorcum opvolgen 1). Op deze manier heeft men geen nieuwe priester nodig, die trouwens ook ontbreekt. Hoewel pastoor Meijers uit het aarts bisdom afkomstig is voelt hij weinig voor de overplaatsing, welke echter in materieel opzicht niet ongunstig is. O.a. Dom Thierry de Viaixnes raadt hem aan om toch met de geestelijken te Delft en te Leiden te spre ken en te zeggen dat hij liever te Amsterdam blijft, maar dat hij de belan gen van de kerk hoger stelt dan zijn eigen belangen, indien zij overplaat sing noodzakelijk achten 2). Intussen heeft de aartsbisschop aan Meijers geschreven dat hij reeds al tijd er over gedacht had om hem naar Schiedam over te plaatsen, maar dat dit nu afhangt van het antwoord van pastoor Valkenburg. In een konferentie van de pastoors van Amsterdam ten huize van pastoor Corne- lis Verheul is men zeer gekant tegen de overplaatsing van Meijers naar Schiedam, zelfs wanneer daar het seminarie gevestigd zou worden - men overwoog Meijers met de theologische opleiding van de studenten te belasten - en voorts wilden men Valkenburg niet 3). De invloedrijke heer en mevrouw Wittert voorkomen dan de overplaatsing. De aartsbis schop wijkt voor de wensen van dit echtpaar, dat al veel aan de kerk heeft geschonken en dit ook in de toekomst nog wel zal doen. Trouwens pastoor Valkenburg heeft voor Amsterdam bedankt. De bisschop wil nu zijn kapelaan Petrus Rosa, een neef van de overledene naar Schiedam zenden 4). In februari wordt Rosa pastoor van Schiedam genoemd 5). Dit is echter kennelijk niet doorgegaan, want in januari verlaat Petrus Joseph Boede, kapelaan bij pastoor Timmer, Rotterdam om van januari tot augustus 1725 het pastoraat te Schiedam waar te nemen. Petrus Rosa wordt in zijn plaats kapelaan bij pastoor Timmer 6). 1) Petrus Rosa werd op 15-10-1695 te Geel geboren uit het huwelijk van notaris Petrus Rosa en Margareta Verschueren, die een zuster van Amandus Verschueren was. 2) Archief P.R., Thierry de Viaixnes op 22-1-1725 aan Ruth d'Ans. 3) Archief P.R., inv.nr. 1610, Thierry de Viaixnes op 29-1-1725 aan Ruth d'Ans 4) Archief P.R., inv.nr. 1610, Thierry de Viaixnes op 1-2-1725 aan Ruth d'Ans 5) Archief P.R., inv.nr. 1610, Thierry de Viaixnes op 5-2-1725 aan Ruth d'Ans 6) H.J. W. Verhey, Soli Deo Gloria, p. 66 en 249.

Scyedam | 1978 | | pagina 23