24 ANECDOTE Het archief te Geel verstrekt de volgende mededeling over Verschueren's verblijf te Schiedam: Wegens zijn soliede kennis en geestige slagvaardig heid in godsdienstige kontroversen met predikanten verkreeg hij een zekere vermaardheid. Hij was alom bekend als de "Paep Verschueren". Prins Willem van Oranje kwam naar hem luisteren en bezocht ook zijn schuilkerkje. De prins zou gezegd hebben "Gij zijt van alles beter voor zien dan onze tempels", Verschueren antwoordde hierop "Wij zijn ook al wat langer in het huishouden bekend dan gij". Of dit bezoek van een prins van Oranje-Nassau waar is valt te betwijfelen. Van 1702-1747 was het tweede stadhouderloze tijdperk. De stadhouder van Friesland, Johan Willem Friso was in 1711 bij de Moerdijk verdron ken en zijn zoon Willem IV werd zes weken na zijn dood geboren. De enige mogelijkheid is dat deze prins, die ten hoogste veertien jaar oud geweest kan zijn, Verschueren in Schiedam heeft bezocht. Een dergelijk bezoek aan Schiedam is niet bekend, evenals aan Oud-Ade en Texel. Deze geschiedenis wordt verteld door een oud-kapelaan van de St. Amanduskerk te Geel, Johannes Aerts (1807 - 1894), die tientallen schrijfboeken vulde en uit bronnen putte, die thans niet meer bestaan. Het is mogelijk dat Amandus in briefwisseling is gebleven met zijn broer Cornelius die deken te Geel was en daar in 1697 overleed. Hield Aman dus een beetje van sterke verhalen F. SMIT, Rotterdam links: zakje met relieken van de H. Willibrordus met daarboven het zegel van Jacobus Timmer, pastoor te Rotterdam. rechts: reliek van de H. Lidui'na van Schiedam met het geheim zegel van de kanonikessen van het kapittel van St. Waltrudis te Bergen en het zegel van Andreas, abt van St. Denis.

Scyedam | 1978 | | pagina 24