A mandus Verschueren en de relikwieën van de H. Liduina van Schiedam AFKOMST EN OPLEIDING Aan het eind van de 17e en in de eerste helft van de 18de eeuw heeft een aantal priesters uit het dorp Geel in de Zuidelijke Nederlanden een kleinere of grotere rol in de geschiedenis van de katholieke kerk - de latere oud-katholieke kerk - gespeeld. Zij behoorden voornamelijk tot de twee oude Geelse geslachten Rosa en Verschueren. Een van hen was Amandus Verschueren, die als pastoor van de parochie van de H. Johan nes de Doper te Schiedam in 1723 de relieken van de H. Liduina van Schiedam, in 1615 wegens de Reformatie naar Bergen in Henegouwen overgebracht, naar Schiedam terugbracht. Hoewel zijn broer Franciscus Verschueren als president van het Utrechtse theologische college Alticollense te Leuven belangrijker is geweest, be hoort Amandus tot die weinig opvallende pastoors, die de oud-katholieke kerk in de moeilijke tijden van het groeiende schisma trouw hebben ge diend. Amandus Verschueren was afkomstig uit Geel, een plaatsje in de Belgische Kempen, als telg uit de oude en geziene familie Verschueren. Uit dit ge slacht zijn vele priesters voortgekomen. Nu is Geel altijd zeer vruchtbaar aan priesters geweest 1). Dit is vooral te danken aan de bloeiende Latijn se school, welke in 1440 opgericht, onafgebroken in leven is gebleven 2). Het verzamelen van gegevens over de achtergronden van de familie Verschueren wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat de archieven van Geel vreselijk zijn gehavend. In de loop der tijden werd Geel ongeveer twintig maal geplunderd 3). Men kreeg Maarten van Rossum op bezoek, vervolgens maakte het dorp de godsdienstoorlogen mee, de invallen en plunderingen van de Staatse- en Spaanse troepen, de Franse annexatie en tenslotte de tweede wereldoorlog. Tijdens de Franse overheersing aan het einde van de 18de eeuw, stalen de jonge dienstplichtigen de doopregisters en verbrandden deze om zo te kunnen ontsnappen aan hun gedwongen dienstplicht. Geel was zo onge veer het centrum van de boerenopstand tegen de Sanskulotten. IJ In 1960 waren er nog 108 priesters uit Geel afkomstig in leven. Het archief te Geel bewaart de namen van bijna 600 priesters die te Geel geboren zijn. 2) Ook een 150 Noordnederlanders, waaronder 53 Amsterdammers, hebben aan deze Latijnse School gestudeerd. 3) Veel dank ben ik verschuldigd aan emeritus-pastoor K. van den Bergh te Geel, die mij vele gegevens uit het parochie-archief te Geel verstrekte en een voortreffelijke gastheer is.

Scyedam | 1978 | | pagina 3