7 Deze priesters werden met toestemming van hun eigen bisschoppen ge wijd "titulo missionis" 1). In ieder geval heeft Codde voor Amandus een dimissoriaalbrief uitgeschre ven, waarop hij tot priester gewijd kon worden 2). Wanneer en door wie zijn wijding geschied is heb ik niet kunnen vinden. Een andere reden waarom Amandus naar onze streken gekomen is kan liggen in de wisseling op de aartsbisschoppelijke zetel van Mechelen. In ieder geval kan Amandus de vijandigheid van de tegenstanders van de genadeleer van Cornelius Jansenius 3), waarvan de invloed te Leuven groot was, ondervonden hebben. In 1689 overleed Alphonse de Berghes, aartsbisschop van Mechelen, die op 6 februari 1689 Petrus Codde nog tot aartsbisschop van Sebaste voor het aartsbisdom Utrecht had gewijd. De Berghes werd opgevolgd door Humbert de Précipiano, de doods vijand van alle Jansenisme. Het Formulier van Alexander VII van 1665, dat veroordeling van het Jansenisme inhield, deed de voortvarende aarts bisschop een niet onbedenkelijk middel aan de hand tot een soort van ketterjacht onder de clerus, temeer daar hij eigenmachtig enige toevoe ging aan het Formulier toevoegde. Toch doen brieven in 1694 en 1696, waarin paus Innocentius XII alle Zuidnederlandse bisschoppen de waak zaamheid tegen het Jansenisme inscherpte, duidelijk blijken, dat de Heilige Stoel in beginsel geheel achter de aartsbisschop stond. Deze had zich ook verzekerd van de steun der Spaanse regering, die de onderteke ning van het Formulier oplegde aan allen, die naar enige beneficie stonden 4). Naarmate de Zuidnederlandse bisschoppen en de vikaris van 's-Hertogen- bosch, Martinus Steyaert, met meer beslistheid de voortgang van het Jansenisme trachtten te stuiten en de ondertekening van het Formulier steeds algemener aan hun clerus oplegden, kwamen meer Zuidnederland se en reeds vroeger uit Frankrijk uitgeweken voorstanders van de Jan senistische opvatting in de^Hollandse Zending in de Noordelijke Neder landen om gastvrijheid vragen 5). 1) Na de Reformatie werd de Katholieke Kerk der Noordelijke Nederlanden met "Hollandse Zending/Missie aangeduid. 2) A.O.B.C., inv.nr. 788, Franciscus Verschueren op 6-10-1 715 aan Joh. Chr. Van Erckel. Een dimissoriaalbrief is een akte, waarop men ook door een andere bisschop gewijd kan worden. 3) Cornelius Jansenius (overl1638) was bisschop van Yperen. N.a.v. zijn in 1640 posthuum verschenen boek "Augustinus" over de genadeleer ontstond in de Westerse Katholieke Kerk een theologische strijd, die de kerk meer dan 150 jaar in beroering bracht. 4) L.J. Rogier, Geschiedenis van het Katholicisme in Noord-Nederland in de 16e en 17e eeuw, Amsterdam, 1947, p. 286. Beneficie is een geestelijke waardigheid met daaraan verbonden inkomsten. 5) Idem, p. 293.

Scyedam | 1978 | | pagina 7