8 Vermoedelijk is Amandus Verschueren tussen 1689 en 1692 tot priester gewijd en naar onze streken gekomen. Aartsbisschop Codde ontving van Martinus de Swaen, de president van Alticollense te Leuven, een gunstig getuigenis over Amandus 1). De Swaen is tot 1692 president van Alticollense geweest en werd opgevolgd door Franciscus Verschueren, de broer van Amandus. Hoogstwaarschijnlijk is hij begonnen als kapelaan in de parochie Oud-Ade, waar Franciscus van der Lisse pastoor was. Zeker is dat hij in mei 1694 nog te Oud-Ade was 2). PASTOOR OP TEXEL Op 9 mei 1694 schrijft aartsbisschop Codde aan de katholieken op het eiland Texel dat hij op zijn verzoek pastoor Theodorus Witsenburg van de zorg over de gelovigen op Texel heeft ontheven. Voortaan zal pastoor Verschueren hun herder zijn. Codde benadrukt dat hij niet zomaar een priester stuurt, maar een pastoor "die van God den Heere med geleerd- heyd, deugd, ijver en meer andere deftige hoedanigheden rijkelijk begaafd is" 3). De brief van Codde klinkt mooier dan de werkelijkheid kennelijk is. Pastoor Witsenburg blijkt bij aankomst van Verschueren op Texel nog niet vertrokken te zijn en ook nog geen aanstaltte daartoe te maken. Op 16 mei richt Codde zowel aan Witsenburg als aan Verschueren een brief, terwijl zij beiden op Texel zijn. Aan Witsenburg schrijft Codde dat hij volhardt in zijn voornemen om hem voorgoed van de zorg om de parochie op Texel te ontslaan. Om echter geen onrust onder de parochi anen te zaaien, moet hij maar zeggen, dat hij misschien binnenkort zal terugkeren. Witsenburg moet echter zijn zaken wel zo regelen dat hij in de toekomst op Texel niets meer te zoeken heeft 4). Dit valt wel moeilijk te rijmen met de brief van Codde aan de parochie op Texel, waarin Codde voorgeeft dat Witsenburg op eigen verzoek weg gaat. Uit de brief die de bisschop op dezelfde dag aan Verschueren schrijft blijkt dat Verschueren van overheidswege nog niet op Texel is geaccep teerd. De schout heeft hem nog geen toestemming gegeven om kerkdien sten te houden. Codde raadt Verschueren nu aan om in ieder geval te 1) A.O.B.C., inv.nr. 674, Codde op 2-8-1697aan J.B. van Waesbergen, O.P. 2) A.O.B.C., inv.nr. 673, mededeling van Petrus Codde dat hij op 5-5-1694 eenbriefaan Amandus Verschueren te Oud-Ade heeft geschreven. A.O.B.C., inv.nr. 643, priesterlijst van 1689hierin wordt te Oud-Ade een kapelaan met de naam Amandus genoemd, de achternaam is verminkt. Bijdragen voor het Bisdom Haarlem (afgekort B.B.H.), t.XIII, p. 199, wordt Amandus Verschueren in het jaar 167? kapelaan te Oud-Ade genoemd. Gezien het geboortejaar van Amandus 1665 moet dit uitgesloten geacht worden 3) A.O.B.C., inv.nr. 673, Codde op 9-5-1694 aan de gemeente op Texel. 4) A.O.B.C., inv.nr. 673, Codde op 16-5-1694 aan Witsenburg op Texel.

Scyedam | 1978 | | pagina 8