7 het laatstgenoemde gat planken waren gelegd om droogvoets over te komen. Er waren enkele mensen die van de gelegenheid gebruik maakten en een soort veerdienst begonnen, om vooral des zondags de vele duizenden mensen, die uit de omliggende grote steden naar de ramp kwamen kijken, en dan noodgedwongen moesten overvaren om tenminste de toestand geheel te zien, over te zetten. Dat het op Delfgauw op de boerderij zeer druk was, kan iedereen zeer goed begrijpen en zo ging vader op woensdag 29 april naar Delfgauw in gezelschap van onze overbuurman, M. de Jong, met de bedoeling dat deze van vader een gedeelte van het vee zou overnemen, n.l. het mestvee, bestaande uit veertien stuks. Na enig loven en bieden kwam de koop tot stand voor 180 gulden per stuk. Inmiddels was men met man en macht begonnen om de doorgebroken dijk weer te dichten, hetgeen eerst kon geschieden als al het water uit Delflands boezem was weggelopen en de stand van boezem en polder water geheel gelijk was, wat pas na enige dagen het geval was. Op 30 april was het zover gevorderd, dat het stoomgemaal in werking kon worden gesteld. Maar deze was nog nauwelijks twee dagen bezig, of daar gebeurde op vrijdag 1 mei weer een nieuwe ramp, n.l. het breken van de wateras van het stoomgemaal. De oorzaak hiervan was de grote toevoer van het water op het schiprad, dat nooit op een dergelijke water stand was berekend. TWEEDE DOORBRAAK Omstreeks 30 april werd overeengekomen dat de buurpolders zouden helpen het water weg te maken. Zo werden in de Mandjeskade twee grote duikers gegraven, teneinde de machine van de Abtswouderpolder van water te voorzien, terwijl er voor de Zwetsloot een zeer grote duiker in de Harreweg werd gelegd voor waterafvoer door de Zouteveense polder, waarvan het gemaal eveneens aan de droogmaling hielp. Als derde buurpolder werd de Hargpolder ingeschakeld, maar daar deze polder slechts over een windmolen beschikte, hing het van de wind af, of deze kon helpen. Zo kon het gebeuren dat na een week dag en nacht gezamenlijk draaien de waterstand ongeveer 20 cm. gezakt was. Maar als alle goeie dingen in drieën bestaan, evenzo was het met de rampen in de Noordkethelpolder, want op 8 mei brak de dijk opnieuw door en stroom de Delflands boezem voor de tweede keer leeg in de Noordkethelpolder, en ditmaal werd de waterstand nog weer 20 cm. hoger dan hij ooit was geweest. De oorzaak van de tweede doorbraak was als volgt

Scyedam | 1978 | | pagina 7