Hoogwaterstenen Hoofdstraat 11 DE HOOGWATER-STENEN VAN DE HOOFDSTRAAT In juni van dit jaar is de historische bebouwing van de Hoofdstraat, voor zover gelegen buiten de waterkerende dijk, definitief verleden tijd gewor den. Toen verdween het laatste pand, een voormalige branderij met clas sicistische gevel (Hoofdstraat 5). Eerder dit jaar werden de omliggende panden gesloopt, waaronder het bij ieder bekende hoekpand op het Hoofd, waar vroeger café Maas was gevestigd. Oorzaak van deze rigoreuze sloopwerkzaamheden is de geplan de aanleg op die plaats van het laatste stuk van de Deltadijk op Schie dams grondgebied. Gezien de lage onbeschermde ligging aan de Nieuwe Maas, kwam het ge regeld voor dat de kade en straat onder water kwamen te staan, met name bij springtij. Alle panden waren dan ook toegerust met waterkeren de voorzieningen, de vloedplanken voor deuren, vensters en poorten. De kieren moesten worden dichtgesmeerd met altijd voor dat doel klaarlig gende klei. De waterhoogte, en daarmee het gevaar, was niet altijd even groot. Men leerde trouwens met het water te leven. Maar soms sprak een extra hoge stand dermate aan, dat men, ter herinnering, een steen in de muur liet metselen met datum en bijbehorende waterhoogte. Drie van dergelij ke zogenaamde peilmerkstenen waren tot dit jaar voor iedere passant te zien. Eén was ingeklemd tussen de panden nr. 7 en nr. 9, met twee vloed- strepen en de data 31-1-1877 en 9-2-1889. De beide andere stenen waren ingemetseld in het witgepleisterde hoek- pandje met de Havendijk, Hoofdstraat nr. 15, tot in de jaren zestig de woning van de havenmeester. Een van deze stenen gaf dezelfde vloed stand aan als de eerstgenoemde steen, 9 febr. 1889. De derde steen was daarboven aangebracht en gaf naast de meest recente datum 1 febr. 1953, tevens de meest hoge waterstand, ooit aan het Hoofd voorgekomen: 3.80 m. boven N.A.P. De afstand tussen de peilstrepen van deze twee stenen bedroeg 87 cm. Het zal ieder duidelijk zijn, dat genoemde drie dagen niet de enige zijn geweest, waarop het Hoofd en de Hoofdstraat de vloedplanken hard nodig hadden. Het kwam met de regelmaat van de klok voor. Krante- berichten uit de vorige eeuw laten het een en ander los over het frequen te ongemak, maar alleen de uitschieters waren "nieuws". Daarbij komt dat in landelijke overzichten meestal slechts de vloedstanden van Vlaar- dingen en Rotterdam zijn vermeld, en dat vóór het jaar 1900 er in de jaarverslagen van de gemeente met geen woord over wordt gerept.

Scyedam | 1978 | | pagina 11