16 uitgegeven met het onderschrift: "Hoogwater aan de Hoofdstraat". Maar onbekend is het jaartal van opname, daar Van Diggelen (soms) uit een bestaande voorraad opnamen putte voor zijn prentbriefkaarten. 6> Voorts beschikt het gemeente-archief over enkele foto's van rond 1900. Het jaar 1916 zou in het gehele land een ramp veroorzaken. Het water steeg op 13 januari van dat jaar in Schiedam tot een hoogte van 3.25 me ter boven N.A.P. Nooit was het water zo hoog gekomen. Maar dit trieste record zou ruim 37 jaar later toch gebroken worden. In de gruwe lijke nacht van 1 februari 1953 werd het water door springtij, gepaard gaande met zware noordwester storm, opgezweept tot een hoogte van 3.80 meter boven N.A.P.zoals vermeld op de peilmerksteen die later in de gevel van de woning van de havenmeester zou worden ingemetseld. Een kritieke hoogte als men bedenkt dat 4.10 meter de hoogste was van de Schielandse Hoge Zeedijk. Het water stond toen ongeveer 1.70 m tegen de huizen op. Begin 1978 werd de steen van 1953, op aandringen van de Historische Vereniging Schiedam uit het voor sloop bestemde pand Hoofdstraat 15 gehakt. Deze steen bevindt zich thans bij de dienst gemeentewerken, om tezijnertijd in de ter plaatse te bouwen keermuur van de Deltadijk te worden heringemetseld. De steen uit 1889 schijnt spoorloos te zijn, hoewel er goede hoop is, dat deze weer boven water komt. Minder goede vooruitzichten zijn er betreffende de vloedsteen met de waterhoogten van 1877 en 1889. Ook deze zou worden uitgehakt, en be vond zich in april nog tussen de resten van de links en rechts gesloopte panden, maar sindsdien is hij spoorloos. We moeten ons bewust zijn dat bovenstaande gegevens geen volledig beeld geven van de voortdurende wateroverlast aan de Hoofdstraat. Foto's en verhalen van werkers en bewoners van voorheen zijn nodig om deze nu voorgoed tot het verleden behorende situatie zo goed mogelijk gedocumenteerd vast te leggen. Wat dat betreft doen wij een beroep op onze leden en lezers. Neemt U daartoe contact op met de redactie van dit tijdschrift. R.W. POELS 1) P. Schotel: 'Historisch overzicht van de hooge vloeden en overstromingen tot het jaar 1868' 1922. 2) "Schiedamsche Courant", 1 en 3 februari 1877. 3) "Schiedamsche Courant", 7 december 1863. .4) De hier gebruikte el is gelijk aan de huidige meter. 5) De (Amsterdamse) duim is gelijk aan de huidige centimeter. 3,7 zal 3,07 moeten zijn. 6) C. van der Geer: "Jan van Diggelen. Een Schiedams fotograaf

Scyedam | 1978 | | pagina 16