Ook in eigen stad bleef Mak niet onopgemerkt. Op zijn minst eenmaal - en wel tijdens zijn Apeldoornse periode - heeft hij in onze stad geëxpo seerd en wel inde kunstzaal van P.A. van Ommeren aan de Lange Haven73. Een anoniem kritikus schrijft er op 22 februari 1913, na eerst de aanhef van Kosters artikel geciteerd te hebben, het volgende over: "Wij meenen echter, dat de heer Mak bij onze stadgenoten niet behoeft ingeleid te worden, want wij geloven ons niet te vergissen, wanneer wij meenen dat hier tal van personen zijn, die met trotsch wijzen op stukken van Mak, die in hun woning een eereplaatsje innemen. Maar die stukken zijn meest van ouderen datum, doch sedert zijn vertrek uit deze gemeente, toen hij van hier naar de Veluwe vertrok, is het werk van den heer Mak nog be langrijk in betekenis toegenomen. (-) In de Kunstzaal van den heer P.A. van Ommeren alhier is thans geëxposeerd een collectie werken van Mak, die daarvan getuigenis afleggen. Het is een genot daar de verschillende stukken te zien die hij ginds heeft gemaakt." De kritikus beschrijft dan enkele werken en vervolgt: "Voorts het 'Molentje langs de Schie\ de verdwenen watermolen halfweg Overschie, en 'Langs den Polder', beiden verdwenen uit onze omgeving, maar die aan ouderen wel bekend nog zullen zijn". Het stukje vervolgt met een verdere opsomming van de aan wezige werken en eindigt met: "Maar laten wij geen catalogue raisonnée van dit stukje maken. Ons doel is enkel de aandacht op deze tentoonstel ling te vestigen. Wij zijn overtuigd dat dit voldoende is om haar een druk bezoek te bezorgen. Ieder die Mak en zijn werk kent, zal daar gaarne een kijkje gaan nemen; ieder die Mak noch zijn werk kent zal, hopen wij, het willen leeren ken nen". Of de door de kritikus genoemde schilderijen nog steeds in partikulier (Schiedams) bezit zijn, of inmiddels voor een deel verhuisd naar de kol- lektie van het Schiedams museum, zal nog moeten büjken. Het museum zelf bezit in totaal vierentwintig werkstukken van Mak, in gevoerd onder resp. de nummers S. 175 t/m S. 189 (doorlopend genum merd), S. 208, S. 213, S. 214, S. 214/1S. 395 t/m S. 403 (doorl. numm.), S. 416 en S. 419. Van die vierentwintig hebben er negen, afgaande op de titels, direkt betrekking op Schiedam of de omgeving. WAARDERING Hoe de artistieke waarde van Mak's nagelaten oeuvre beoordeeld moet worden, blijft waarschijnlijk een subjektieve zaak. Afgaande op een bijdrage van J. Winkler Prins, meent men zeker met een groot meester te doen te hebben. In zijn artikel "Landschap-schilder

Scyedam | 1978 | | pagina 17