Het Gemeentearchief 3 "Geachte aanwezigen. In de convocatie staat, dat ik iets zal vertellen over de geschiedenis en de taak van het gemeentearchief. Over de geschiedenis heeft indertijd de heer Van der Poest Clement een boekje geschreven onder de titel: "Stedelijke archiefzorg en stads- geschiedschrijving", verschenen in 1954 in de reeks "Schiedamse minia turen". Daarin geeft hij een overzicht van de zorg in deze stad aan de archieven besteed, en gaat daarin terug tot het begin van de 17e eeuw. Helaas is het boekje uitverkocht. Het zou niet zo gek zijn het opnieuw uit te geven, maar dan bijgewerkt tot op heden. Een idee voor uw ver eniging Ik ga vanavond niet zo ver terug in het verleden, maar wil starten in het midden van de 19e eeuw. Maar eerst de vraag, wat is een archief, wat verstaan we onder het gemeentearchief Een archief is het geheel van alle geschreven, gedrukte of getekende stuk ken, die ambtshalve door een functionaris (of functionarissen) van een instelling, vereniging, de overheid, enz. zijn ontvangen of verzonden en bestemd zijn om te worden bewaard. Kortom: de oude administratie Oud, immers alles wat niet meer nodig is. Het gemeentearchief of stadsarchief is in deze zin de oude, stedelijke administratie, Alles dus wat de huidige administratie niet meer nodig heeft. Die administratie komt tot stand op de secretarie, staat onder de leiding van de secretaris van de stad, vandaar ook de benaming secretarie archief. Het omvat zo (om enige bestanddelen te noemen) de besluiten der stadsregeringen, de gevoerde correspondentie, de stadsrekeningen en hun bijlagen, enz. Het gemeentearchief duidt ook op de dienst, die de papieren beheert. Elders spreekt men hier ter verduidelijking van de gemeentelijke archief dienst. Het gemeentearchief duidt ook op het gebouw, waarin de papieren zijn geborgen en de dienst is gehuisvest. In dit geval het pand Korte Haven 33. Spraakverwarring is zo heel goed mogelijk. Ik zal zo goed mogelijk uit elkander halen, de papieren, de dienst en het gebouw, zoclat we weten waarover we het hebben. Voor ons begint het verhaal dan in het jaar 1861. Het gemeenteverslag van dat jaar meldt, dat de plaatsing van het stedelijk archief een verandering heeft ondergaan. Wat was het geval Een deel van het archief (genoemd worden o.a. de oude keurboeken, verhuurboeken en stadsrekeningen) bevond zich tot

Scyedam | 1978 | | pagina 3