7 In dat jaar 1897 werd voor de eerste maal in Schiedams geschiedenis een archivaris benoemd, en wel Jhr.Mr.Tj.A.M.A. Humalda van Eysinga, die het archivarisschap als een nevenfunctie - hij was commies-redacteur ten stadhuize - ging bekleden tegen een jaarwedde van f. 200,—. Geheel onbe zoldigd ging het dus niet. Wat nu verder volgt is de geschiedenis van het gemeentearchief, het vorige verhaalde is de voorgeschiedenis. Misschien heb ik er te lang bij stilgestaan, maar het verhaal was wel noodzakelijk om het waarom van de geboorte van het gemeentearchief duidelijk te maken. Bij de benoeming van Humalda van Eysinga in 1897 was er nog geen eigen gebouw. Op 26 augustus van het zelfde jaar bracht de nieuwe archi varis een rapport uit over de toestand van het oud-archief der gemeente. Wij lezen daarin het volgende: "Een gedeelte van het archief bevindt zich in den St. Joris Doele, een ander gedeelte is geborgen ten Raadhuize in de kasten op de kamer van den Burgemeester, plaatsen die toegankelijk zijn noch voor den Archivaris noch voor het publiek. Weer een ander gedeelte, wellicht het belangrijk ste, bevindt zich op den zolder van het bureau van politie, die veel te klein en ook in andere opzichten geheel ongeschikt is tot bergplaats van een archief als het onze. Wegens de geheel ontoereikende ruimte zijn de boeken en registers daar in dubbele, soms in drie dubbele rijen achter elkaar opgesteld, waardoor het grootste gedeelte buiten bereik ligt en dus feitelijk aan zijne bestem ming is onttrokken. Ook heeft dit ten gevolge gehad, dat het niet moge lijk is geweest op gezette tijden de registers uitwendig te reinigen, het geen overal elders, maar vooral in fabrieksplaatsen als Schiedam, tot in standhouding en bruikbaarheid van het archief noodzakelijk is. In den toestand, waarin de stukken thans verkeeren, bedekt als ze zijn met een laag stof en roet, kan men ze niet aanraken zonder zich dermate te ver ontreinigen, dat niet licht iemand tot het gebruik maken van ons archief zal overgaan. Dat het archief dientengevolge volstrekt niet aan zijn doel kan beantwoorden, behoeft wel niet nader te worden aangetoond. Wat nodig is, aldus de archivaris, is de beschikking over een lokaal, ge schikt voor de berging en het onderzoek. Hoeveel dit de gemeente zal gaan kosten, is moeilijk te zeggen, maar "wanneer gedurende de eerste jaren een som van f. 500,— beschikbaar wordt gesteld, kan men goede resultaten van de regeling van het archief verwachten'Per inwoner komt dat neer op 2,6 cent, aldus de archivaris, wat klopt wanneer men de totale kosten ad. f. 700,- deelt met het aantal inwoners groot 26.000.

Scyedam | 1978 | | pagina 7