Schiedams kunstbezit 11 Het hiernaast afgebeelde 'Paspoort' vormt samen met nog twee teksten het, wat men zou kunnen noemen, literaire deel van de collectie van het Nationaal Gedistilleerd Museum 1 In dat opzicht zijn ze zeker zeldzaam. Afgezien van het trieste portret dat Daan van der Zee in 'Brandende stad' geeft van de aan drank ten ondergaande Chris Landstra, is er weinig in de (plaatselijke) literatuur te vinden, dat het drinken van jenever en de gevolgen daarvan tot onder werp heeft. Genoemde teksten voldoen echter ruimschoots aan die eis. Het 'Paspoort' omschrijft de houder, H. Drinkuit, zoon van J. Schenkin en K. Nooit- nuchteren, als een braaf dronkaard. Mocht hij ooit door dronkenschap in een gracht of sloot, of op een mist- of vuilnishoop geraakt zijn, wordt men verzocht hem de helpende hand te reiken. Ook de andere twee stukken, de 'Lijkklacht op Bollen Jurriaan, Held in het Drinken van Sterken Drank' en het 'Fragment uit eene Redevoering van een Kastelein tegen de Kroegianen' bezingen het drinken van jenever. Beide gedichten zijn van Corns, van de Wetering en gedrukt en in de han del gebracht door D. van der Reyden, boekverkoper te Schiedam. Met kunst heeft dit alles niet zo veel te maken. Hoogstens doet het gebruik van de versvorm denken aan de vroegere Rederijkerskunst. Het is duidelijk dat goedmoedige scherts en oubollige spot bij het maken en lezen van deze gedichten voorop stonden. Het parodiërende karakter zal aan de tijdgenoten wel besteed geweest zijn en het lijkt me, dat een dergelijk gedicht toen dezelfde funktie had als een Sinterklaasgedicht nu. Het is zelfs niet ondenkbaar, dat het 'Paspoort' een wat kinderachtige vorm van verzet was tegen de Franse overheersers. De tekst is weliswaar niet gedateerd, maar het hanteren van termen als Departement, Kanton, Gouverneur en de ondertekening met (Jan) Lodewijk (Dronkaard) doet denken aan de Franse tijd. De 'Redevoering tegen de Kroegianen' zou een laatste, verwaterde versie kunnen zijn van de felle hekeldichten zoals die o.a. in de tijd van de godsdiensttwisten geschreven werden. Dat de gedichten te interpreteren zijn als een eerste uiting van een op komende drankbestrijding, lijkt gezien het persiflerende karakter niet goed mogelijk Het zijn slechts veronderstellingen, bedoeld om wat reakties uit te lokken. In de collectie van het museum zijn deze stukken namelijk niet beschre ven. Informatie die tot meer gegevens kan leiden is dus zeker welkom. CEES VAN DER GEER 1) Tijdens de Kersttentoonstelling zullen deze teksten geëxposeerd worden.

Scyedam | 1978 | | pagina 11