Monumentenbeleid Dames en Heren, Wij zijn hier vanmiddag bijeen op uitnodiging van de Historische Vereni ging Schiedam om weer een klein stapje te zetten op weg naar een beter behoud van onze monumenten. Het is maar een kleine nieuwe activiteit, maar deze onderstreept wel, dat er in het groot en in het klein in Schie dam iets gebeurt aan de nog vaak deplorabele toestand van onze monu menten. Ik hoop dat de vanmiddag geïnvesteerde tijd als rendement zal hebben dat nog meer Schiedammers zich zullen gaan realiseren dat zwart Nazareth wel degelijk iets te bieden heeft en dat een weloverwogen monumenten beleid juist voor Schiedam een noodzaak is als een van de weinige rede lijk bewaarde historische kernen in dit gebied. Dat ik hier nu voor U sta, aangekondigd als gemeenteraadslid, wil niet zeggen dat nu een verhaal met politieke achtergrond zal worden afgesto ken. Daar zijn andere plaatsen voor en betere gelegenheden. Bovendien geloof ik dat men rustig kan stellen, dat als er iets is, waar poli tiek Schiedam eensgezind over is, het wel de noodzaak tot een verant woord monumentenbeleid is. De noodzaak om onze erfenis uit het verle den te bewaren en ongeschonden door te geven leeft ook zeker bij hen. Voor U staat dus een geboren Schiedammer, die menig voetstap heeft liggen in de binnenstad, die lid is van de historische vereniging en die voor een niet-Schiedammer op onbegrijpelijke wijze aan deze stad gebak ken zit. Dat er, dames en heren, iets op monumentengebied aan de hand is in Schiedam moge o.a. ook blijken uit de niet onbeduidende hoeveelheid nota's, notities e.d. die hierover in de afgelopen jaren het licht hebben gezien. Ik noem U: De beleidsnota uit 1976 van de verantwoordelijke Wethouder van o.a. R.O. 1 waarin een duidelijke filosofie t.a.v. het begrip beschermd stadsgezicht en een intentie tot stadsverfraaiïng werd gegeven. Een nota welstandszorg (daterend uit mei 1975 en nog niet zolang geleden aangenomen door de Raad) met een centrale doelstelling die zich niet laat misverstaan n.l.: "Men zal met begrip voor de belangen van anderen en een open oog voor nieuwe ontwikkelingen, zich baserend op tijdloze waarden, die voor iedereen van belang zijn, de welstand van het gebouwde en zijn omgeving dienen te verzekeren i.v.m. het leefmilieu van de bevolking". Lezing t.b.v. de Historische Vereniging Schiedam gehouden op zaterdag 21 oktober 1978 ter gelegenheid van de uitreiking door wethouder C. Zijdeveld van de eerste drie restauratieschildjes. 1) Ruimtelijke Ordening

Scyedam | 1978 | | pagina 14