15 De interimrapportage Beschermd Stadsgezicht Schiedam. De Nota's betreffende de nieuwe commissie plaatselijke monumenten zorg. En, last but not least, de nota van de Historische Vereniging genaamd "Nota Lokale Monumentenzorg". Het spreekt vanzelf dat er daarnaast nog vele, minder specifiek op monumentenzorg gerichte publicaties zijn geweest van buiten en binnen Schiedam die van betekenis zijn of kunnen zijn voor een verantwoord beleid. Om de gedachten te bepalen noem ik b.v. het Bestemmingsplan Binnenstad Schiedam, dat ondanks de gewijzigde inzichten niet onbe langrijke dingen zegt over de historische waarden die verbonden zijn aan onze binnenstad. Maar zelfs een verkeerscirculatieplan, dat nu in voor bereiding is, kan grote invloed hebben op het voorgestane monumente- beleid. Geachte toehoorders, men behoeft dit alles niet gelezen te hebben om als belangstellende te kunnen vaststellen, dat de goede wil bij het stads bestuur en bij vele anderen aanwezig is, maar er gebeurt, ondanks de lichtpunten die wij vanmiddag te signaleren hebben, nog te weinig of beter gezegd, wij hebben nog zo ontzaglijk veel te doen. Wel mogen we vaststellen, dat' nu het klimaat gunstig is om de zaken van de grond te krijgen. Althans gunstig voor zover het de bereidwilligheid van de betrokkenen geldt. Op het hete hangijzer - de financiën - hoop ik straks terug te komen. Bij het monumentenbehoud kunnen wij als partijen onderscheiden: de landelijke overheid, de gemeente (die tot op heden min of meer als doorgeefluik heeft gespeeld, de bezitters van particuliere monumenten. Als we de eerste twee partijen beschouwen, kunnen we twee activiteiten onderscheiden, n.l.: a) het scheppen van een wettelijk kader voor de monumentenzorg, b)het actief zorgdragen voor de onder zijn beheer gestelde gebouwen en gebieden. In de afgelopen jaren hebben we mogen concluderen, dat met name de gemeente meer en meer een actieve rol is en moest gaan spelen in dit gebeuren. Herbezinning op het welstandsbeleid en de noodzaak tot stadsvernieuwing hebben de Gemeente in een andere positie geplaatst. De erkenning dat er naast de werkelijke monumenten ook andere waar den zijn, n.l. een stadsbeeld zoals dat in de loop der tijden is gevormd,

Scyedam | 1978 | | pagina 15