16 hebben geleid tot een aanwijzing van een beschermd stadsgezicht en tot veranderde opvattingen bij de beoordeling van aanvragen tot bijdragen in de restauratiekosten van particuliere panden. Alle activiteiten tot nu toe, behalve de directe subsidiërings werkzaamhe den van de gemeente, kunnen min of meer onder het hoofdstuk preven tie worden geschaard. Immers, de nota's "Welstandszorg" en "Beschermd stadsgezicht" willen helpen voorkomen, dat sfeer en schaal van onze meest waardevolle gebieden worden aangetast. Willen we echter tot een daadwerkelijk herstel en een verfraaiing komen, dan zullen we verder moeten gaan. DE PARTICULIER En hier komt dan ook de derde groepering om de hoek kijken, n.l. de particulier (in al zijn verschijningsvormen). Het is namelijk zo, dat de overheid natuurlijk een belangrijke rol speelt, ook in het daadwerkelijk herstel van monumenten, n.l. in die gevallen waar zij zelf als eigenaar optreedt. Echter, alle monumenten en beeld ondersteunende panden overdragen in handen van de overheid is onhaal baar, niet alleen uit financieel oogpunt, maar ook door de onmogelijk heid om voor alles een zinvolle bestemming te vinden. Daarnaast is het gevaar van een aantasting van het spontaan gevormde milieu resp. van de functie van een gebied niet denkbeeldig. Vandaar dat een beter overleg tussen gemeente en particulier moet worden tot stand gebracht om tot een effectief lokaal monumentenbeleid te komen. Die aanzet is er door nieuw leven te blazen in de commissie plaatselijke monumentenzorg. De wethouder heeft de commissie voor de RO uitvoe rig ingelicht over het feit, waarom de oude commissie ter ziele is gegaan. Om het verhaal kort te houden zou ik willen zeggen, dat juist de beper king om zich alleen tot kleine restauraties aan erkende monumenten te bepalen, de commissie tot onmacht heeft gedoemd. De nieuwe commissie (en wij hopen dat deze nu spoedig van de grond komtkrijgt een veel ruimere taakomschrijving en als de voortekenen ons niet bedriegen een veel soepelere samenstelling. In het kort komt die taakomschrijving neer op het beoordelen van plannen op historische, esthetische, technische, stedebouwkundige en sociaal-geografische aspecten, het meedenken aan een restauratiebeleid, het begeleiden, coördineren en initiëren van particulier initiatief, onderzoek naar de mogelijkheid van een soort "Stichting Stadsherstel", zorg voor stadsverfraaiïng, begeleiden van de opslag en herbestemming van historisch materiaal.

Scyedam | 1978 | | pagina 16