Bij de samenstelling van deze commissie, voornamelijk bestaande uit de diverse takken van dienst, wordt een plaats ingeruimd voor ad hoe verte genwoordiging van belanghebbenden en permanente vertegenwoordiging van met name de Historische Vereniging. Het zal u duidelijk zijn, dat een dergelijke commissie, zeker wanneer zijn activiteiten zich niet alleen tot het beschermd stadsgezicht-gebied beper ken, snel een overlapping zal gaan vormen van de zo vaak gesmade wel standscommissie. Goed overleg is hier geboden, goede wil mag momen teel hier in Schiedam aanwezig worden geacht. Deze ontwikkeling wordt ook in uw nota lokale monumentenzorg geschetst. Ik ga uit deze nota niet citeren, omdat ik hoop dat de in deze problematiek geinteresseerde hiervan reeds kennis heeft genomen. Geconcludeerd mag worden, dat deze nota qua strekking parallel loopt met wat ik hiervoor aan schrifturen heb genoemd. Alleen deze nota gaat in praktische zin verder. Met name pleit zij voor de oprichting van een lokale monumentendienst, wat duidelijk verder gaat dan de voornoemde commissie. Ook komt de nota met een suggestie om te komen tot een percentageregeling, b.v. 1% van een aantal begrotingsposten (Gemeen tewerken, Technische Bedrijven, Stichting De Schiedamse Gemeenschap, Archief). Ik zou hierbij de kanttekening willen maken, dat niet moet worden on derschat, wat wij als Gemeente in de laatste jaren hebben uitgetrokken. Ik noem: de Havenkerk, de molens "De Vrijheid" en "De drie Koorn- bloemen". Met de regelmaat van een klok worden met grote eenstem migheid kredieten aangevraagd voor de restauraties aan particuliere monumenten. Ik zou de stelling, dat monumentenzorg een sluitpost is, niet aandurven. Wel, dat we in Schiedam voor een geweldige opgave staan om met beperkte middelen te doen al dat gene wat nodig is om ons voorzieningeniveau te handhaven. FINANCIËN EN VOORLICHTING Bij toepassing van de 1 regeling over de begrotingen van een aantal gemeentelijke diensten zou zeker een verdubbeling van het momenteel voor oudheidkundige zorg gereserveerde bedrag moeten worden ver wacht. Over de natte duim geschat circa f. 500.000,—. Toegegeven, dat is nog niet veel, maar we weten allen wat voor ombui gingsoperaties er worden voorbereid. Het lijkt mij daarom beter inder daad een restauratie-urgentielijst op te voeren en op basis van een inven tarisatie te bepalen, wat er aan gelden beschikbaar moet komen. Een der gelijk inventarisatie, gekoppeld aan een prioriteiten-vaststelling kan dan tevens een beoordelingscriterium zijn voor aanvragen tot subsidie. Daar naast moet worden afgewogen of en op welke termijn er een passende

Scyedam | 1978 | | pagina 17