18 bestemming kan worden gevonden voor een gerestaureerd project. Op basis van een urgentielijst zou men zelfs doelgerichte pogingen kunnen doen om b.v. particulieren te interesseren in de restauratie van een be paald pand. Dat een afgewogen monumentenbeleid nog niet zo'n eenvoudige zaak is, mag ik b.v. ook nog eens met het volgende voorbeeld aanstippen n.l. dat de lijst van monumenten nog "dreigt" te worden uitgebreid met de Singelkerk en met een deel van het fabriekscomplex van Gusto. Ik noem deze voorbeelden om aan te geven hoe gecompliceerd een ver antwoord monumentenbeleid kan zijn en nog kan worden. Immers in het geval van de Singelkerk kan een ieder aanvoelen, dat dit voor het stads beeld een belangrijk besluit is; bovendien doet het geen geweld aan welk ander plan dan ook. Het andere voorbeeld is moeilijker; immers plaatsing van deze fabrieks hallen op de monumentenlijst maakt de gebruiksmogelijkheden van het terrein ineens veel beperkter; en wat moet men met deze hallen in dit gebied aan. Een niet eenvoudige vraag aan het gemeentebestuur, maar ook een invitatie aan u om te denken aan de eventuele inpasbaarheid van dit soort monumenten. Dat geld belangrijk is en blijft, is onmiskenbaar, maar gelukkig stipt uw nota nog iets anders aan, n.l. de behoefte om goede voorlichting te ver schaffen over wat de mogelijkheden tot restauratie zijn en het waarom. En dat laatste is wel nodig, dames en heren. Lopend door onze oude stad heb ik reeds menigmaal diegenen vervloekt, die het presteren om eeuwenoude gebouwen moedwillig te beschadigen. Kennelijk ontgaat het de daders geheel wat voor vakmanschap er zit in een glas-in-lood raam, wat het betekent een steen door de ruiten van een kerk te gooien, van een kerkgebouw waar generaties zijn gedoopt, gehuwd en begraven. Men kan slechts concluderen, dat hier te weinig aandacht is en wordt be steed aan het overbrengen van dit gevoel voor gezamenlijk erfgenoot- schap. Wij kunnen nog zo veel restaureren, maar als wij dit niet doen in zien, dan heeft het geen zin en missen volgende generaties elke aansluiting. STICHTING STADSHERSTEL Uit de notitie inzake de commissie lokale monumentenzorg, maar ook uit de nota "Lokale Monumentenzorg" van onze vereniging blijkt de ge voelde behoefte aan een soort "Stichting Stadsherstel". Het gaat hierbij om een bundeling van krachten die, naast de individuele activiteiten, moet trachten bepaalde, niet direct voor particulieren aan-

Scyedam | 1978 | | pagina 18