trekkelijke projecten van de grond te krijgen. Men stelt zich namelijk voor, dat er met name in een gebied met een beschermd stadsgezicht panden zijn, of zelfs op te vullen gaten, die niet zondermeer geschikt zijn voor het particuliere initiatief. Toch moeten ook dit soort minder spectaculaire, meestal beeldondersteunende delen worden aangepakt. Ik verklap geen geheim, als ik u zeg dat een aantal geïnteresseerde bur gers inmiddels de koppen bij elkaar gestoken hebben en dat nu in eerste instantie gestreefd wordt naar aansluiting bij een bestaande woningbouw corporatie om tot een dergelijke instelling te komen. Men tracht zich daarbij te oriënteren op de ervaringen in een aantal andere gemeenten, waarbij het u duideüjk zal zijn, dat de werksituatie in pakweg Middelburg of Brielle een geheel andere is dan in Schiedam. Een dergelijke "restauratiecorporatie" kan middels de faciliteiten die ver bonden zijn aan de status van een woningbouwcorporatie een aantal minder aantrekkelijke delen aanpakken. Uitgaande van het feit dat een corporatie in dienst behoort te staan van de volkshuisvesting, betekent dit dat hier een mogelijkheid bestaat om ook "niet kopers" aan woonruimte in een beschermd pand te helpen. In de gemeente Alkmaar dachten wij echter een interessant voorbeeld gevonden te hebben. Momenteel wordt onderzocht, welke mogelijkheden hier voor Schiedam ter eventuele navolging liggen. Dames en heren, voor wij straks dit gebouw, dit monument, verlaten om een aantal onderscheidingen uit te reiken, geloof ik, dat het goed is om nog één belangrijk aspect te belichten en dat is namelijk het onderhoud. Het vervelende feit ligt er nu eenmaal, dat de monumentenwet geen ver plichting stelt t.a.v. het onderhoud. Iemand die met behulp van de monu mentenwet restaureert, krijgt ook geen subsidie op het onderhoud. Het sluipend gevaar van verval is al daar, als de heropening van het gebouw een feit is. Vandaar ook b.v. het ontstaan van een door CRM gesubsidieerde monu- mentenwacht. Het lijkt mij zinvol, dat de Historische Vereniging als permanente vertegenwoordiger in de commissie lokale monumentenzorg hieraan bijzondere aandacht zal besteden en ook dat onze vereniging ge constateerd verval aan gerestaureerde panden signaleert. Als wij vanmiddag plechtig drie bordjes aan panden bevestigen om hun geslaagde restauratie te vieren, dan moet tegelijkertijd (en dat is niet onaardig bedoeld) bij ons de bereidheid bestaan om ze van de muur te rukken als er verval optreedt. Ik dank U wel. C. VAN TILBORG

Scyedam | 1978 | | pagina 19