Rapport toekenning schildjes 21 SCHIE 114 Dit niet op de officiële monumentenlijst voorkomende pand is een voor beeld van particulier initiatief betreffende restauratie van een eenvoudige woning. Toen de eigenaar, de heer H. Nieuwenhuijsen dit pand in 1974 aankocht, was de gevel verzakt en naar buiten geknikt. In overleg met Monu mentenzorg werd een restauratieplan opgesteld. Als enige mogelijkheid zag men de algehele vervanging van de voorgevel. Bij niet-ingrijpen zou de situatie voor het pand en voor het stadsbeeld rampzalig hebben kunnen zijn. Bij de herbouw zijn zo veel mogelijk de oude onderdelen herbruikt. Zo werden de gootklossen, de kozijnen, het oude deurrooster en de giet ijzeren levensboom in het bovenlicht, en een ijzeren luchtrooster her plaatst. Het interieur bevat eveneens nog oude onderdelen, die zullen worden ge spaard. Met recht een goed voorbeeld van particulier initiatief tot behoud en res tauratie van een historisch gebouw, en tevens een positieve daad tot her stel van het fraaie stadsbeeld rond de Oude Sluis. LANGE HAVEN 72 Dit pand, de Havenkerk, werd gebouw in de jaren 1822-1824. Het is een indrukwekkend voorbeeld van neo-classicistische kerkbouw, aldus de mo numentenlijst. Toen dit bouwwerk eind 1972, na vijf jaar leegstand, direct gevaar liep aan de sloop ten offer te vallen, ontfermde de heer J. Maasbach, direc teur van de Stichting tot Behoud en Onderhoud van Kerkgebouwen (verwant met Johan Maasbach Wereldzending), zich bijna zonder bedenk tijd, over dit prachtige, maar vervallen monument. Het gebouw werd overgenomen en zo voor de ondergang behoed. In samenwerking met Monumentenzorg werd een kostbaar restauratie plan opgesteld, dat direct ten uitvoer werd gebracht. Het gebouw als zo danig werd hersteld, maar vooral aan het neo-barokke interieur werd grote zorg besteed, zodat dit, met behoud van alle onderdelen weer is te bewonderen sinds de opening in oktober 1976. Het in stand houden en restaureren van dit gebouw kan met recht een goed voorbeeld genoemd worden van particulier initiatief inzake monu- mentenbehoud, waardoor tevens een heel stadsbeeld werd gered. Bij de toekenning van de lestauratieschildjes is zowel het getoonde initiatief als de kwaliteit van de restauratie doorslaggevend. Voorkeuren voor stijlen of bepaalde typen van gebouwen spelen geen rol. Bijgaand de argumentatie op basis waarvan de eerste schildjes uitgereikt werden.

Scyedam | 1978 | | pagina 21