8 gemeentearchief. Bedoeld is hier de inhoud van de depots, dus wat er zo al in het gebouw is te vinden. Zoals u zich nog wel herinnert, draaide het in 1861 allemaal om de ber ging van het secretarie-, dus overheidsarchief. Let wel: de archiefwet, die alle zaken betreffende overheidsarchieven regelt, stelt de diverse overhe den (gemeente, provincie, waterschappen, en het rijk zelf) voor de ver plichting goede zorg voor hun papieren te dragen. Alles wat ouder is dan 50 jaar móét naar de archiefbewaarplaatsen worden overgebracht. Dat wil dus zeggen, dat de archiefdienst in het leven is geroepen om voor de papieren van de overheid te zorgen. Daarom vindt u in het Schiedamse gemeentearchief de archieven van: a. de secretarie van de stad (tot aan 1954), b. de archieven van geannexeerde gemeenten: Kethel, Mathenesse en Nieuwland (Kortland en 's-Gravenland), c. diensten en bedrijven, zoals Gemeentewerken, commissies, e.d. Tot deze mogen we dan ook nog rekenen het oud-rechterlijk archief en de akten, verleden voor in Schiedam geresideerd hebbende notarissen. Ook de registers van de Burgerlijke Stand (geboorten, huwelijken en overlijden) mogen tot deze categorie van overheidsarchieven worden ge rekend. Zij vormen de eerste groep van in het gemeentearchief aanwezige archieven (ook wel fondsen genoemd). Bij deze archieven had het kunnen blijven, wanneer a) er geen hulpmid delen nodig waren geweest om de inhoud van de archieven te verduidelij ken, b) de archivarissen geen verzamelaars waren geweest (en nog zijn). HULPMIDDELEN Hulpmiddelen waren en zijn boeken, foto's en plattegronden. Anders gezegd: boeken over diverse onderwerpen werden aangeschaft en leidden tot het ontstaan van de bibliotheek. Een voorbeeld: in vele stuk ken worden diverse scheepstypen genoemd. Gevolg: de aanschaf van boeken op dit gebied, zodat de onderzoeker weet, waarover het gaat. Dit voorbeeld is met oneindig veel andere uit te breiden. Ook vaklitera tuur hoort hierbij, zoals boeken over de inrichting van vroegere admini straties en over oude wetten. Ook oude en nieuwe plattegronden werden verworven, deels geschonken, deels gekocht. Daarnaast oude en nieuwe prenten (gravures, etsen, litho's) en foto's van de stad. Zij vormden de prenten- en fotoverzameling. Hoe waardevol deze zijn, heeft u kunnen zien op de tentoonstellingen Schiedam op schaalen Jan van Diggelen Het lijkt mij, dat het belang van beide verzamelingen (boeken en pren ten/foto's) niet nader hoeft toegelicht te worden.

Scyedam | 1978 | | pagina 8