Een archief kan echter ook de toegankelijkheid bewust bevorderen door zich nadrukkelijk met allerlei middelen te presenteren. Het treedt dan aktief op door in brede kring belangstelling te wekken. Enige mogelijk heden in deze richting zijn: Cursussen. In de eerste plaats moet worden genoemd een cursus in het lezen van oud-schrift. Bij diverse bezoekers leeft de wens hiertoe. Uw vereniging heeft een brief over dit onderwerp geschreven. Gesproken wordt daarin zelfs over een cursus Archiefonderzoek. Naast oud-schrift zou daarin behandeld moeten worden de methoden van archiefonderzoek, waar je iets kan vinden, enz. Hoe op zich ook zinvol, helaas moet worden gezegd, dat een dergelijke cursus hier niet realiseerbaar is. De reden is het ontbreken van de beno digde mankracht. U moet zich realiseren, dat het voorbereiden van zo'n cursus een zee van tijd kost, meer nog dan de tijd, die de cursus zelf kost. We zitten met vier ambtenaren, van wie er twee zijn belast met inventari satie (zeer nodig), en één met het helpen van bezoekers in de leeszaal, het beantwoorden van schriftelijke vragen en de huishoudelijke dienst. Alleen ik blijf over als candidaat voor deze cursussen. Waar vind ik er de tijd voor? Er is tegenwoordig zoveel aan de orde, dat zelfs het schrijven van het tweede deel van de geschiedenis van Schiedam - de jaren 1795 - 1850 - bijna een onmogelijkheid dreigt te worden. Rust en concentratie^ de voorwaarden óók bij het voorbereiden van zo'n cursus, zijn zeldzame zaken geworden. Rotterdam en Vlaardingen hebben de afgelopen jaren zulke cursussen gegeven. Beide kampen echter met dezelfde moeilijkheden (gebrek aan hiervoor geschikt personeel) en hebben hun educatief werk op een zeer laag pitje gezet. Vlaardingen, waar de archivaris, de heer Poelstra, de cursus verzorgde, is er zelfs tijdelijk mee gestopt. Waar deze taak er toch ligt en de behoefte aanwezig is, is het misschien niet zo'n gek idee om een archiefcursus te laten verzorgen door de archie ven van Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam gezamenlijk, dus in regio naal verband. Waarom neemt u geen contact op met de historische verenigingen van Vlaardingen en Rotterdam? De plaats waar de cursussen gehouden kunnen worden, zou het archief van Rotterdam kunnen wor den, waar men over een uitstekende outillage beschikt, zoals diaprojec toren, bandrecorders, een filmzaal, en een collegezaal.

Scyedam | 1979 | | pagina 11