Tentoonstellingen Exposities in het Stedelijk Museum, waarbij van de diensten van het archief (materiaal en historische kennis) wordt gebruik gemaakt, vinden geregeld p'laats. Door uw vereniging zijn óók twee tentoonstellingen in 1 het museum verzorgd, die over de plattegronden en kaarten en die over Jan van Diggelen. Aan beide heeft het archief eveneens meegewerkt. Ook het houden van lezingen werkt activerend. De vraag is, of het ar chief deze zelf moet organiseren. Regel in andere plaatsen (bijv. Vlaar- dingen en Delft) is, dat de organisatie in handen is van de plaatselijke historische vereniging, die de sprekers uitnodigt. Het aandeel van het archief is daar, dat de archivaris of één van zijn medewerkers per seizoen één of meer spreekbeurten voor zijn rekening neemt. Precies dus, zoals vanavond is gebeurd. Historische publikaties Het schrijven van historische publikaties van kleine of grote omvang behoort tot de normale taak van de archiefambtenaar op basis van vrij willigheid en geschiktheid. Men noemt het publiceren wel de eretaak van de archivaris, omdat geen instructie hem hiertoe verplicht. Aan deze taak is door onze dienst ruimschoots voldaan. In het helaas verdwenen maandblad van de Schiedamse Gemeenschap verschenen regelmatig artikelen over historische onderwerpen. Dan zijn er de twee nummers van 'Attentie', het één gewijd aan de opgravingen in de binnenstad, het ander aan bouwkundige details. Dan mag ik zeker met enige gepaste trots noemen het gedenkboek, ver schenen ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad. Een twee de deel wordt voorbereid. Ook het aktiveren van anderen om tot publikatie van hun onderzoekin gen over te gaan, behoort onder deze rubriek. Veel interessant materiaal is de laatste jaren in druk verschenen. Ik noem enige titels, zo maar een greep: R. Nieuwenhuys, 'De dominee en zijn worgengel' (over Haverschmidt); F.J.A. Broeze, 'De stad Schiedam' (over de scheepsbouw en rederij); J.G. Jansen, 'De Grote of St. Janskerk van Schiedam'; Dr. H. Schmitz, 'Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw'; Lezingen 1) De nu afgedrukte causerie werd gehouden op 27 april 1978, dus ruim voordat de derde ten toonstelling, 'Octave DeConinck - tekeningen en aquarellen', door onze vereniging werd georganiseerd (red.)

Scyedam | 1979 | | pagina 12