18 De 'Drie Koombloemen' was toen, evenals de 'Vrijheid' en het grootste deel van de andere molens, een brandersmolen, terwijl de 'Vrijheid' nu een bakkersmolen is. BRANDERSGEMAAL Het brandersgemaal hield in, dat er gemoute gerst en rogge, en later ook maïs, tamelijk grof gemalen werd om uiteindelijk van dit grove meel in de branderij het beslag te kunnen maken. Omdat het grof werd gemalen, was het mogelijk een gemiddelde dagpro- duktie te halen van circa dertien ton. Let wel: gemiddeld, dus een dag geen wind hield in, een andere dag het dubbele. Produktiehoeveelheden van zo'n veertig ton per dag moeten geen uitzon dering zijn geweest. Vergelijken we dit met het bakkersgemaal met een produktie van zo'n dertien ton per week als de 'Vrijheid' nu, dan zien we niet alleen het verschil, maar tevens de noodzaak van acht man op een brandersmolen. Wel moet het malen voor de bakkers veel fijner en vergt bijgevolg meer energie, terwijl het droge mout voor de branders veel mak kelijker maalde dan de tarwe en de rogge voor de bakkers. Maar terug naar de historie van de 'Drie Koornbloemen'. Nadat deze molen ongeveer vijftig jaar als brandersmolen had gewerkt, werd zijn funktie gewijzigd tot bakkersmolen. De zo typische inrichting voor een brandersmolen veranderde en zo kreeg deze molen de inrichting, zoals deze nu nog ongeveer is: de stenen niet meer op de maalstoelen 1op de maalzolder (dit is de zolder ter hoogte van de stelling of balie), maar een zolder hoger, de vroegere stortzolder. Op die manier kwam er op de maalzolder meer ruimte om de zakken meel tijdelijk op te stapelen. In die jaren is er ook een pelsteen in de molen aangebracht voor het pel len van rijst. Ook schijnt de molen nog een inrichting voor het zagen van mahoniehout gehad te hebben. Van dit laatste is echter niets meer terug te vinden. Toen in 1857 de belasting op het gemaal - vijf gulder per mud tarwe - werd opgeheven, stopte de molenaar met zagen en pellen en maalde weer lustig voor de bakkers. In het volgende gedichtje stak de molenaar zijn vreugde hierover niet onder stoelen of banken, als hij schrijft: 1) Balkenconstructie, waarop de molenstenen rusten.

Scyedam | 1979 | | pagina 18