21 Na deze restauratie werd op de eerste zolder een speciale stenenbrekerij opgesteld voor het malen van natuursteen op windkracht. Een sukses was dit echter niet. RESTAURATIE In 1956 werd de molen gekocht door P. van Voorden, die een veevoeder bedrijf begon. Tot 1970 werd er nog wel eens van de wind gebruik ge maakt, waarbij molenaar Willem Jongste, vroeger molenaar bij Bregman in Kethel, zich nog een enthousiast windmulder betoonde. In 1970 ech ter werd de binnenroe wegens slechte staat verwijderd en stond de molen definitief stil. Het malen geschiedt vanaf dat moment uitsluitend met een hamermolen op de eerste zolder, terwijl het oude maalgedeelte van de windmolen geen dienst meer doet. Het werd een domein voor spinnen, torren, duiven enlekwater. De gemeente Schiedam wil de molen echter in elk geval behouden en na een lange overlegperiode verkoopt Van Voorden de molen aan de ge meente. Een restauratieplan wordt opgesteld - de kosten blijken zeer hoog, maar uiteindelijk wordt er in 1978 toch opdracht gegeven aan molenmaker H.J. Verbij uit Hoogmade om met de restauratie te beginnen. In de tussentijd zijn de Schiedamse molenvrijwilligers - om de kosten toch nog iets te drukken - met poepschrappen, vegen, stoffen en oprui men van oud hout begonnen. Als alles meezit zal de 'Drie Koornbloemen' in de zomer van dit jaar weer volop kunnen draaien. Aan de Schiedamse molenvrijwilligers zal het in ieder geval niet liggen - eens zullen alle vier de molens elke zaterdag weer lustig draaien Tot zover de 'Drie Koornbloemen'. Een leuke wetenswaardigheid is misschien nog wel, dat dit verhaaltje in de nachtelijke uren geschreven is naast de maalbak van een lustig malen de 'Vrijheid', waaruit mag blijken, dat naast de gebruikelijke rust-, rouw en vreugdestanden ook het soms noodzakelijke nachtmalen weer in Schiedam is teruggekeerd. R. BATENBURG molenaar op de 'Vrijheid' Voor meer informatie over de Schiedamse molens is er 's zaterdags op molen 'De Vrijheid' de brochure 'De Brandersmolens van Schiedam' te koop - kosten f. 2,50.

Scyedam | 1979 | | pagina 21